Devatero řemesel aneb Od stromu až k domu. Pod tímto názvem pořádá Soubor lidových staveb Vysočina v sobotu 3. června od 9 do 16 hodin program, který návštěvníkům nabídne setkání s tradičními stavebními řemesly a technikami používanými v minulosti ve venkovském prostředí.

Magda Křivanová, která program organizuje, prozradila, na co všechno se návštěvníci mohou těšit: „Připraveny budou ukázky ručního tesání trámu, výroba štípaného šindele, slaměných došků, zhotovování vepřovic, kování hřebíků či pantů, výroba oken a dveří, opracování žuly, oprava kachlových kamen, zdobení lomenice malovaným dekorem, staré vyměřovací techniky."

Ukázky stavebních dovedností, které naši předkové potřebovali k vybudování svých obydlí, připravili pracovníci skanzenu společně s šikovnými řemeslníky a ochotnými pomocníky z řad studentů.

Zvládli byste to vůbec?

Návštěvníci Veselého Kopce budou mít možnost si některé činnosti vyzkoušet a z úst odborníků se dozvědět třeba o zásadách úprav venkovských chalup i zajímavosti z historie lidového stavitelství regionu. Pro děti budou k jejich svátku připraveny tvůrčí dílničky a drobné sladkosti. V 10.30 a 14.00 hodin vystoupí folklorní soubory Vysočan a Vysočánek z Hlinska.

Více informací na webu www.vesely-kopec.eu