Malování, patlání a čvachtání děti neskutečně baví. Hlavně ti nejmenší však strkají do pusinky vše, co najdou. Těm do rukou rozhodně nepatří tempery, vodovky ani fixy. Nezávadné prstové barvy koupíte v každém hračkářství či papírnictví. Za pár kelímků ale zaplatíte dvě až tři stovky a během mžiku jsou na papíře, na podlaze nebo na šatech malých umělců. Neutrácejte zbytečně, skvělé prstové barvy si rychle a snadno dokážete vyrobit i doma. Vyzkoušejte náš návod na jedlé prstové barvy, jednoduché a bezpečné.

Jak na prstové barvy pro děti

Pro výrobu domácích prstových barev nepotřebujete nic speciálního, vše potřebné máte nejspíš doma. Náklady na suroviny jsou tedy minimální. Stačí vám obyčejná mouka, případně kukuřičný nebo bramborový škrob. Dál si připravte cukr (nejlépe moučkový), sůl, vodu a potravinářská barviva. Nejlépe se pro výrobu hodí gelová či tekutá barviva, vystačíte si ale i s obyčejnými práškovými.

Postup

Do menšího hrnce nasypte 3 lžíce cukru, 1 lžičku soli a půl hrnku mouky nebo škrobu. Přidejte studenou vodou, metličkou důkladně prošlehejte a snažte se, aby v hrnci nezůstaly žádné hrudky.

Postavte na sporák a za stálého míchání zahřívejte. Počkejte, až směs zhoustne a konzistencí připomíná pudink, pak vařič vypněte. Vzniklou hmotu nechte trochu vychladnout a rozdělte ji do kelímků. Použít můžete skleničky od jogurtů, vymyté plastové kelímky nebo silikonové formy na muffiny. Přidejte potravinářské barvivo, začněte s menším množstvím a barvu si podle potřeby upravte. Dobře promíchejte a barvy jsou připravené na dětské tvoření. Nejlépe se pracuje s čerstvými barvami, v lednici ale uzavřené vydrží i několi dnů. Postupně však houstnou a gelovatí.

Ještě jednodušší je připravit barvy za studena. Do mističky dejte dva hrnky mouky a postupně přidávejte dva hrnky studené vody. Mícháním vytvoříte hladkou kašičku. Pak už stačí je obarvit barvivem a je hotovo.

Děti si mohou s barvami hrát už od útlého věku. Nachystejte jim papír a dost velkou podložku, kolem položte kelímky s barvami a nechte je experimentovat s vlastními prstíky. Vzniklé obrazy bohužel nejsou trvanlivé, pro trvalou památku si je raději vyfoťte. Připravte se však na to, že barvy neskončí jen na papíře, budou všude kolem. Naštěstí jdou tyto barvy krásně odstranit z podlahy, nábytku i ošacení. Není tedy nutné děti krotit a můžete jim při tvoření nechat volnost. Jestli se vám nechce uklízet nadělaný nepořádek,vezměte dítko do vany, kde vše snadno spláchnete.

Inspiraci, co všechno můžete s dětmi pomocí prstových barev vytvořit jsme pro vás připravili na nástěnce na Pinterestu Receptáře: