Návštěvníci se mohou 29. a 30. července těšit na ukázky prací více než 150 mistrů – 60 kovářů, kameníků, klempířů, bednářů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese zabývající se zpracováním a opracováním dřeva – výroba štípaných plotů, žebříků, sudů, oken a dveří, loukoťových kol a násad do různého nářadí.

Ukázky všelikých řemesel

Mistři řemeslníci návštěvníkům názorně předvedou výrobu ručně štípaného šindele a pokrývání střech, výrobu cihel a kachlí, opracování kamene. Zpestřením programu budou ukázky drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka a kartáčníka. Návštěvníci si mohou sami také vyzkoušet práci na tkalcovském stavu či pletení slaměných ošatek.

Jednou z hlavních atrakcí bude stodvacetiletý parní stroj a další unikátní benzínové motory, které budou pohánět štípačku a cirkulárku. Ve stáncích uvidíte výrobu různých druhů bižuterie, výrobků z včelího vosku, štípaných holubiček, malování na skle, zdobení a vytlačování perníků. Ruční výrobu papíru představí papírna z Velkých Losin, jediná manufakturní dílna svého druhu ve střední Evropě.

V Radnici bude mistr stavitel projektovat se svým kresličem stavební výkresy. Do turistických deníčků dětem zapůjčí razítko s logem programů.

Uvidíte mistry kováře ze všech koutů Česka

Do Rožnova se o víkendu sjedou kováři z celé České republiky. Po dva dny budou předvádět různé techniky zpracování železa na mnoha výhních a kovadlinách.

Oživením programu bude podkování koní ve fojtském dvoře a výroba podkov. Ve vestibulu Janíkovy stodoly bude otevřena výstavka kovářských prací z minulých let a výstava k obnově Libušína. Výrobu foukaného skla představí i mistr sklář Jan Bechný.

Zkuste si postavit dřevěnici

„Malí i velcí si budou moci po oba dva dny vyzkoušet svoji zručnost při stavění dřevěnice a zasoutěžit si v sekání, řezání, zatloukání hřebíků, v jízdě na dřevěných koníčcích či při zdobení perníčků. V neděli nebudou chybět ukázky sokolníků s dravci. Ve stáncích Lesů ČR a Vojenských lesů a statků ČR budou probíhat vědomostní soutěže s lesnickou tématikou. Pro soutěžící budou přichystány odměny,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

V sobotu budou po celý den vyhrávat HELIGONKÁŘI z valašských kotárů. Od 15.00 hodin vystoupí v komorním amfiteátru Folklorní klub Fogáš. KUBALOVCI ze Slovenska nás provedou nedělním dnem. Na folkovou skupinu SPIRITUÁL KVINTET se můžete těšit v neděli od 15.00 hodin v komorním amfiteátru Dřevěného městečka.

Více informací na webu Valašského muzea v přírodě - www.vmp.cz

Foto: © fotoarchív VMP a Shutterstock.com