obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Drobné, ale dobré rady pro údržbu chaty, chalupy, domu či zahrady

Jak šetřit nátěrovou hmotu, čím bezprašně zametat, proč filtrovat dešťovou vodu, bednička na přenášení všeho možného, kam se zahradnickým nářadím, z čeho vyrobit trháček ovoce, sudový vodoměr a jiné nápadíky.

Přístřešek na sudy s vodou

Sud s vodou na zalévání zahrady většinou nevypadá dvakrát pěkně, proto jej schováme do malého přístřešku. Stěnami prochází vzduch, takže ohřívá vodu v sudech, ale spolu se stříškou brání slunečním paprskům, aby ji přehřívaly víc, než je nutné.

Na vnější plášť si uděláme rysku ve výši hladiny Na vnější plášť si uděláme rysku ve výši hladiny Zdroj: Archiv ireceptar.cz Barvy zbytečně neotvíráme

Když nevypotřebujeme všechnu barvu z plechovky, obvykle po čase nevíme, kolik jí tam zbylo. Každé zbytečné otevření ale barvě škodí, proto je dobré udělat si na vnější plášť rysku ve výši hladiny.

Aby se při zametání neprášilo

Při zametání betonových nebo dlážděných ploch se často práší. K rukojeti kartáče či smetáku připevníme konec zahradní hadice, kterou připojíme k vodovodu a lehce pustíme vodu. Když konec hadice opatříme zahradní proudnicí nastavenou na jemný rozstřik, bude efekt ještě výraznější.

Násypka pro snadnější stavbu Násypka pro snadnější stavbu Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pomůcka pro stavbu zídky z tvárnic

Zídky nebo terásky na zahradě lze snadno postavit z lehkých děrovaných tvárnic. Dutinami vedeme svislé armaturní dráty, které zasypáváme štěrkem nebo odpadovou drtí. Z překližky, dřevotřísky nebo obyčejných prkének vyrobíme násypku, která práci zjednoduší. Násypkou navíc můžeme drť upěchovávat.

Dřevo chrání tmel

Tmel aplikujeme mezi beton a dřevěnné sloupky. Tím je uchráníme od vlhkosti. Tmel aplikujeme mezi beton a dřevěnné sloupky. Tím je uchráníme od vlhkosti. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Jestliže svislé dřevěné trámky stojí rovnou na betonovém podkladu nebo na dlaždici (třeba u dočasných drobných staveb), místo, kde se dotýkají, zatmelíme stavebním tmelem odolným vodě. Tím se pod dřevo nedostane vlhkost.

Jednoduchá filtrace dešťové vody

Dva sudy na jímání dešťové vody zapustíme do země a propojíme je. V prvním sudu se budou usazovat hrubé nečistoty a z druhého sudu můžeme čerpat vodu na zalévání.

Filtrace dešťové vody. Filtrace dešťové vody. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Patky pro trámy

U altánů a verand není dobré, když se dřevěné trámy přímo dotýkají betonu, na kterém stojí. Ze silnějšího plechu si proto vyrobíme patky, které navíc stavbu stabilizují.

Vždy víme, kolik je v sudu vody

Dešťovou vodu horem přivádíme do sudu a v dolní třetině ji odebíráme k zalévání. Sud je ale trvale uzavřený, aby dovnitř nepadaly nečistoty, přesto v každém okamžiku víme, kolik vody obsahuje. Hladinu ukazuje jednoduchá měrka: plastová láhev z části naplněná vodou a vlasec vedený přes dva háčky a závažíčko. Ručička připevněná na vlasci ukazuje na vnější straně sudu výšku hladiny.

Hladinoměr. Hladinoměr. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Bednička na přenášení všeho možného

Na zahrádce je pořád potřeba něco přenášet. Prodávají se všelijaké plastové bedničky, ale když si ji vyrobíme z prkének, bude to stylovější a navíc nás bude těšit, že je to náš výrobek.

Pěchování hlíny. Pěchování hlíny. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pro snadnější pěchování a hutnění

Potřebujeme upěchovat podloží — třeba při zasypání jámy nebo při stavbě verandy, altánu a podobně? Vezmeme silnější rovný kuláč dlouhý asi po prsa, když jej postavíme, a nahoře k němu protilehle zatlučeme kramle jako držadla. Pěchování půjde snadno a my se nebudeme muset ohýbat.

Ukládáme zahradnické nářadí

Ukládání zahradnického nářadí. Ukládání zahradnického nářadí. Zdroj: Archiv ireceptar.cz Strop v zahradní boudě na nářadí, případně strop v garáži nebo v podobné místnosti, kterou používáme pro zahradní techniku, lze využít pro ukládání zahradnického nářadí. Na trámy napříč přišroubujeme latě.

Trháček ovoce rychle po ruce

Jak utrhnout jablko rostoucí vysoko v koruně stromu? Na čtyři díly rozštípneme silnější kmínek, do rozštěpu vložíme naležato větší kovovou podložku nebo podobný předmět a části rozštěpů z vnější strany omotáme drátem.

Akční letáky