Místo pily kotouč s hřeby

Jednoduchým přídavným zařízením k jakékoliv stavební okružní pile (cirkulárce) získáme drtič polystyrenových obalů nebo palet, kterých bychom se jinak zbavovali jako odpadu.

Drť pak slouží k zateplování podkrovních prostor či podlah, anebo k provzdušňování kompostů a těžkých půd.

Série fotografií dobře ukazuje princip, na kterém zařízení pracuje.

Základem je dřevěný kotouč, z jehož jedné plochy vyčnívají hřeby. Kotouč je nasazený na hřídeli pily a opatřený krytem a šachtou pro polystyren.

Polystyrenové palety ale před drcením seřízneme tak, aby je bylo možné lehce zasouvat do šachty.

Jaroslav Krajánek, Vacov, Receptář 10/2005

Struhadlo ze staré pračky

Základem je vyřazená automatická pračka Tatramat 245 s plněním shora. Pračku položíme na levý bok na stranu

řemenice.

Z pračky použijeme

  • kostru s motorem,
  • vanu,
  • buben.

Opravářem praček si necháme zapojit otáčky, které platily pro ždímání.

Původní nerezový buben je nutné vyjmout, po obvodu rozstřihnout a zúžit asi o 10 cm, aby drť měla kudy vyletět ven. Při této operaci zároveň kladivem vyboulíme tu stranu bubnu, která bude nahoře, aby hřídel bubnu dosáhla do ložiska.

Do bubnu z téže strany vyvrtáme asi 10cm otvory a kulatinou je vyhneme do jednoho směru, takže vznikne jakési struhadlo.

Do boku vany vystřihneme otvor 10x10 cm pro vkládání polystyrénu a opatříme ho z bezpečnostních důvodů plechovým komínkem, který zasahuje až k bubnu. Pracovní plocha drtičky je tudíž naležato a polystyrénová drť je z ní vyfukovaná otvorem, kterým se původně vkládalo prádlo.

Drcený polystyrén je vzduchovým proudem, který vzniká při odstředivých otáčkách, hnán přímo do pytle, takže nevzniká žádný nepořádek.