A pak už může začít zdobení...
Zdroj: SVČ Lužánky / Foto

Eggboti z Lužánek aneb místo maléreček nastoupí roboti?

Zdobení kraslic má v mnoha koutech naší země dlouhou tradici. Podle techniky a vzorů je možné určit, z které oblasti ta která kraslice pochází. Ale podobně jako v mnoha dalších oborech lidské činnosti, i tady se hlásí o slovo roboti.

Cesta k dokonalým kraslicím z kroužku robotiky

„Nemusím nic dělat, ale přesto mám kraslice dokonalé,“ říká Marek Coufal, vedoucí kroužku robotiky a elektroniky ze Střediska volného času v brněnských Lužánkách. Nápad na vytvoření tiskárny na vajíčka – eggbota – vznikl před rokem v období Velikonoc. Ale první kroky k vlastnímu „vajíčkovému robotu“ udělali v Brně až v listopadu.

Vajíčko nejprve vložíte do přístroje. Vajíčko nejprve vložíte do přístroje. Zdroj: SVČ Lužánky / Foto

Lužánečtí brzy zjistili, že podobný nápad už měli jiní. Prvním byl už v roce 1990 Bruce Shapiro, který dal svůj nápad k dispozici zdarma všem. Robot - eggbot - zdobící vaječné skořápky i jiné kulaté povrchy vás přijde na částku kolem 200 dolarů. Sestavit si jej můžete i ze stavebnice Lego Mindstorms EV3, ta však stojí dvakrát tolik. Zmíněné částky se zdály vedoucímu kroužku robotiky příliš vysoké. Vždyť nechtěl jednoho, ale nejméně 5 eggbotů, aby si je návštěvníci Velikonočního dne v Lužánkách mohli opravdu užít.

A pak už může začít zdobení... A pak už může začít zdobení... Zdroj: SVČ Lužánky / Foto

Na stavbě eggbota se podílel společně s Markem ještě Petr Žák (vedoucí kroužku elektroniky). Petr se pustil do stavby prototypu konstrukce. Jak už to u prototypů bývá, prototyp měl plno nevýhod. Asi největší potíže způsobovala skutečnost, že se špatně měnila velikost vajec. Možná si to při vaření neuvědomujete, ale vajíčka jsou nejen různě veliká, ale také různě šišatá. A tak se dostal ke slovu Patrik Zonyga, vedoucí kroužku 3D tisku, který navrhl plně modulární konstrukci. Tedy takovou, kde je možné měnit velikosti a vzdálenosti všeho potřebného. Díky tomu je možné tisknout na miniaturní křepelčí i velká pštrosí vejce. Marek pak dořešil vše, co se týkalo řízení motorů a komunikace s počítačem.

Na povrchu potupně přibývá zcela pravidelná kresba. Na povrchu potupně přibývá zcela pravidelná kresba. Zdroj: SVČ Lužánky / Foto

Jak eggbot funguje?

Eggbot má dvě hlavní osy – jedna otáčí vajíčkem a druhá propiskou. Potom je ještě důležitý servomotorek, který pohybuje fixou směrem nahoru a dolů. Pak už stačí nahrát libovolný obrázek a ten převést na křivky. To vše příkazy typu: Otoč vajíčko o 2, zdvihni propisku. Příkazy putují z počítače do arduina (to je taková malá destička, která se dá programovat a dá se s ní udělat plno skvělých věcí). Arduino poté ovládá motory podle příkazů a povrch vajíčka se pomalu plní naprosto pravidelnou kresbou. Jednodušší vzory dokáže eggbot nakreslit za 5-15 minut.

A tady je hotová robotická kraslice. A tady je hotová robotická kraslice. Zdroj: SVČ Lužánky / Foto

Celkově trval vývoj lužáneckého eggbota 5 měsíců. „Poslední den jsem měl s odlaďováním chyb tolik práce, že jsem se ani nevyspal. Ale když jsem viděl děti žasnoucí nad malým robotem, měl jsem velkou radost,“ dodává Marek Coufal.

Vývoj eggbota zabral lužáneckým technikům několik měsíců práce. Vývoj eggbota zabral lužáneckým technikům několik měsíců práce. Zdroj: SVČ Lužánky / Foto

Netroufáte si na robota?

Princip, na kterém funguje eggbot, tedy otáčení uchyceného vajíčka, už je známý dlouho. Na velikonočních trzích bývají k zakoupení otočné držáky vajec, které mohou posloužit i jako pěkná velikonoční dekorace. A nebo si můžete takovou pomůcku podle návodu Davida Turečka z Olomouce snadno vyrobit: Pomůcka pro malování vajec: otočný držák skořápky

držák vajec Mechanický držák vajec. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Foto: archiv Střediska volného času, Brno - Lužánky 

Akční letáky