obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Fládrováním vytvoříte dokonalou iluzi dřeva

Proměnit obyčejné dveře ve dřevěné se dá pomocí fládrování, lakýrnické techniky známé již ve starověku. Fládrování se často používá při renovaci nábytku, ale vyzkoušet si ho můžete třeba i na krabici od dětské stavebnice. Také dveře jsou dobrou volbou pro první pokus.

Fládrováním docílíte velmi věrohodné kresby dřeva, a to zejména pomocí speciálního hřebínku − stěrky. Použít lze i jemný štětec  Profesionálové někdy postupuji ve dvou krocích. Na podklad nejprve aplikují tzv. hrubý fládr, poté jemný, díky němuž jsou letokruhy i stínované. Začátečník však bude ohromen už pouhými možnostmi, které nabízí různé pohyby stěrky po natírané ploše. Lze jimi vytvořit iluzi různé hustoty letorosů i sukovitosti dřeva. 

Lakýrnická finta

„Letokruhy vznikají nanášením tmavšího odstínu na světlý podklad," vysvětluje Jiří Poselt, majitel stejnojmenné firmy lakýrníků a malířů. K fládrování lze použít prakticky jakoukoli kvalitní barvu určenou pro interiéry. Na trhu se objevují i speciální komplety, například pod názvem Brushwood Topcoat, které obsahují jak podkladovou vodou ředitelnou krycí barvu, tak syntetický nátěr, který vytvoří iluzi dřeva. Mezi odstíny se objevuje ořechový, mahagonový, piniový aj.

tmelení dveří tmelení dveří Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na začátku je třeba odstranit, nejlépe opálit, původní nátěr. Pokud nepraská a neolupuje se, je zbytečné barvu opalovat, stačí povrch pouze odmastit. Například rychle přejet (ale nedrhnout) hadrem namočeným nitroředidlem. Opálené dveře i původní nátěr je třeba přebrousit, zatmelit a znovu přebrousit do roviny.

lakování dveří lakování dveří Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pro zatmelení postačí trocha disperzního nebo akrylátového tmelu. Pak přijde na řadu základní nátěr. Odborníci upřednostňují syntetické barvy (např. S2000), jejichž životnost je prý delší než výdrž barev ředitelných vodou. Základní nátěr je nutné po zaschnutí opět přebrousit. Na něj naneste podkladovou barvu.

fládrování fládrování Zdroj: Archiv ireceptar.cz Po zaschnutí podkladové barvy světlejšího odstínu následuje jemné přebroušení a poté vlastní fládrování: Letokruhy se dají namalovat tmavší barvou pomocí malého štětečku, ale efektnější je práce s fládrovacím hřebínkem nebo stěrkou, který dokáže vytvořit věrohodnou iluzi dřevěné struktury.
fládrování fládrování Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pro delší životnost nátěru je možné nalakované dveře (tentokrát bez předchozího broušení) natřít lazurovacím lakem, který vytvoří ochrannou vrstvu na barvě. Pokud jste s barvou dveří spokojeni, použijte bezbarvý lak. Zvolíte-li zatónovaný odstín laku, můžete dveře ztmavit nebo jim dát nádech do zelena, červena apod.

Z Receptáře 1/2001

obrázek z archivu ireceptar.cz 1000 nápadů a ard pro kutily Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky