Balení dárků metodou furoshiki.
Zdroj: Netrun78 / Shutterstock.com

Furoshiki: Japonská metoda balení dárků je snadná a oblíbíte si ji ji vy

Balení dárků, které jsme pro své blízké nachystali, patří ke každoročním radostem i starostem předvánoční doby. Což tentokrát zkusit jiný způsob než pomocí vánočního papíru a plastových barevných stužek? Seznamte se s furoshiki, japonskou metodou balení (zdaleka nejen dárků).

Dárek není kompletní bez krásného zabalení, na tom se asi shodneme. Balicích papírů s vánočními motivy je nepřeberné množství, stužky, ať už látkové, nebo plastové, také můžeme vybírat z nekonečné škály barev. Kdo nechce zápasit s papíry, může zvolit jednodušší variantu vánočních tašek. Ale pohled na povánoční kontejnery naplněné k prasknutí roztrhanými papíry a popsanými taškami přece jen vnuká myšlenku, že bychom to zvládli i ekologičtěji. A také originálněji. Jako obyvatelé země vycházejícího slunce.

Metodou furoshiki můžete zabalit dárky i bez speciálních dovedností. Metodou furoshiki můžete zabalit dárky i bez speciálních dovedností. Zdroj: Piotr Milewski / Shutterstock.com

V Japonsku se těší velké oblibě tradiční metoda zvaná furoshiki, tedy balení do šátků. Tato metoda, oblíbená již v 17. století, byla původně ryze praktická a sloužila k přinášení čistého oblečení do veřejných lázní. Za tím účelem se využívaly pevné látky, jako třeba bavlna. Postupem času, jak se umění úvazů a skládání látky neustále rozvíjelo, se však začala oceňovat i estetická stránka a odtud byl k balení dárků jen kousek. Tomu odpovídaly i materiály, na dárky se začaly používat luxusní látky jako satén nebo hedvábí. I dnes se těmto materiálům v Japonsku věnuje značná pozornost a navrhují se speciální vzory, aby zabalené dárky vypadaly co nejlépe.

K zabalení předmětu tímto způsobem je potřeba čtvercový šátek nebo kus látky rozměrů odpovídajících velikosti baleného předmětu. Pro úvazy musíte počítat s určitou rezervou, proto i na zabalení malých krabiček se používají šátky zhruba 45 x 45 cm. Látka by také neměla být elastická, takže nejvhodnější je tradiční bavlna nebo luxusní hedvábí, ale dobře poslouží i třeba polyester.

Dárek zabalený metodou furoshiki. Dárek zabalený metodou furoshiki. Zdroj: taa22 / Shutterstock.com

Na internetu je možné koupit originální furoshiki šátky, ale lze použít i jakýkoliv neelastický čtvercový šátek či si takový z vhodné látky ušít. Způsoby balení je možné nastudovat z podrobných návodů i videí na internetu, výhodou je, že se tak dají snadno zabalit i tvarově poněkud obtížné dárky, jako například lahve. Přestože je tento způsob balení velmi dekorativní, na základní úvazy nemusíte být ani zvlášť zruční, zvládne to opravdu každý.

Ale největší výhodou furoshiki je, že nejenom nezatížíte svět odpadem, ale vlastně věnujete dárky hned dva! Původní dárek a také třeba krásný šátek, který může obdarovaná dál používat jako módní doplněk. Případně lze do látky opět zabalit dárek a věnovat dál. Zvolený materiál a vzor látky mohou krásně doplnit dárek samotný a vytvořit půvabný a harmonický celek, jehož rozbalování se stane nezapomenutelným a slavnostním okamžikem.

Dárky zabalené metodou furoshiki můžeme přizdobit drobnými přírodninami. Dárky zabalené metodou furoshiki můžeme přizdobit drobnými přírodninami. Zdroj: Netrun78 / Shutterstock.com

A pokud byste měli pocit, že je to na naše poměry příliš exotická záležitost, tak vězte, že není. Vzpomínáte si na pohádku o Honzovi? Jak mu máma dala do uzlíčku buchty? I v jiných českých pohádkách se vyskytuje motiv jídla zabaleného v ubrousku, případně uzlíku naplněného skrovným majetkem dotyčného. Takže i my máme tento způsob balení vlastně v krvi, jen jsme na to v průběhu 20. století trochu pozapomněli. A není vůbec od věci si tuhle praktickou, estetickou a k životnímu prostředí šetrnou techniku zase osvojit.

Zdroj: ekolist.cz

Akční letáky