obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Háčky, kroužky a věšáky na nitě, špulky, stuhy a provázky

Máte spousty provázků a nití uloženy v jednom chumlu? Vyrobte si ozdobný rámeček na špulky s nitěmi a jednoduché háčky a věšáky na provázky. Z nich odmotáte vždy jen tolik motouzu, kolik potřebujete.

Pomůcky a materiál

 • železné dráty o průměru 0,6, 1,4 a 1,6 mm
 • kleště (štípací, ploché, kulaté)
 • kolíčky na prádlo
 • hadřík

pomůcky pomůcky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Postup

Nejdříve dráty očistíme a pak je několikrát protáhneme přes hadřík nebo promneme mezi prsty. Budou tak pružnější a tvárnější.

Rámeček na špulky 

Rozvrhneme si, jak veliký chceme rámeček mít, a načrtneme si jeho tvar na čtverečkovaný nebo milimetrový papír. My jsme zvolili čtverec o rozměrech 15x15 cm. Uvnitř budeme mít dvě řady s háčky — na 5 malých a 5 velkých špulek. Rámeček bude spojen v horní části malými ozdobnými spirálkami.

 • Na výrobu rámečku použijeme drát o průměru 1,6 mm v délce asi 80 cm:

postup výroby postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na začátku necháme delší kus drátu na první spirálku (asi 4 cm) a vytvarujeme postupně čtverec s tím, že v rozích rámečku uděláme kulatými kleštěmi ozdobná očka. Když dojdeme zpět k polovině horní části rámečku, kde jsme začínali čtverec tvarovat, ponecháme si stejně dlouhý konec drátu na druhou spirálku a přebytečný drát kleštěmi odstřihneme. Oba konce drátů v horní části rámečku zatočíme do spirálek.

 • Na horní řadu háčků na špulky budeme potřebovat drát průměru 1,4 mm v délce asi 70 cm, na spodní řadu háčků drát průměru 1,4 mm v délce asi 110 cm:

Obě řady vytvarujeme kleštěmi podle načrtnutého schématu a konce drátů zatočíme do spirálek.

postup výroby postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Celou konstrukci budeme spojovat a obmotávat tenkým drátem o průměru 0,6 mm (měl by být asi 1x delší než je obvod rámečku, který budeme obmotávat):

Části, které budeme spojovat, přicvakneme k sobě kolíčky na prádlo.
Nejprve k sobě spojíme obě spirálky v horní části rámečku. Pak postupně omotáváme rámeček dokola a v rozích připevníme i spirálky od vnitřních řad s háčky. Tvar rámečku průběžně kontrolujeme přiložením k načrtnutému plánku.

Obmotávání ukončíme v horní části u spirálek rámečku a přebytečný drát odstřihneme. Potom tenkým drátem obmotáme i vnitřní řady háčků, a tím je zpevníme.

postup výroby postup výroby Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ze zbytků silnějšího drátu můžeme udělat malé háčky, které navlékneme na spodní část rámečku. Mohou sloužit například k zavěšení nůžek nebo náprstku.

Ramínko

Použijeme silnější železný drát o průměru 1,6 mm.

Nejprve si promyslíme, jak veliké ramínko chceme mít a jak velké provázky a špulky na ně budeme navlékat.

Na jednom konci drátu uděláme kulatými kleštěmi malé očko a drát zatočíme do obloučku, který bude sloužit k zavěšení ramínka. Pěkného kulatého tvaru háčku docílíme například obmotáním trubky nebo silnější fixy.

Vytvarujeme ramínko trojúhelníkového tvaru a v jeho rozích uděláme malé smyčky.

ramínko na klubko ramínko na klubko Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Na druhém konci drátu uděláme pootevřené očko a drát pod horním úchytem ramínka zahákneme. Provázky a špulky s motouzy tak jednoduše na ramínko navlékneme. Konce provázku provlékneme do boční smyčky, abychom je příště nehledali.

Ozdobný háček na zeď

Použijeme železný drát o průměru 1,6 mm.

Háček budeme tvarovat podle obrázku.

 1. Nejprve uděláme kleštěmi na konci drátu malé očko (žlutě označená část). Drát zatočíme do dlouhého obloučku a ponecháme delší kus drátu, na který budeme navlékat špulky. Potom drát zatočíme do malé smyčky, která bude sloužit k zavěšení háčku.
 2. obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  Ozdobné háčky pověsíme na zeď nebo na dvířka skřínky, abychom je měli vždy po ruce.

  Pokračujeme podle zelené barvy. Vytvarujeme polovinu věšáku do tvaru srdce s ozdobnými obloučky — ty se dobře tvarují kulatými kleštěmi. V dolní části drátem 2x omotáme svislý rovný drát (označený žlutě) a dotvarujeme druhou polovinu věšáku.
 3. Dále pokračujeme podle oranžové barvy. V horní části věšáku, kde se obě strany setkají, dvakrát omotáme horní smyčku, volný konec drátu ohneme a zahákneme za svislý konec drátu. Na konci opět uděláme malé očko, abychom začistili ostrý konec drátu.

Kroužek na špulky a stuhy Kroužek na špulky a stuhy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kroužek na špulky a stuhy

Použijeme železný drát o průměru 1,6 mm

Nejprve uděláme kulatými kleštěmi na konci drátu malé očko a vytvarujeme horní háček k zavěšení kroužku. Pod háčkem stočíme drát kolmo do malého uzavřeného očka.

Potom vytvarujeme větší kruh, na jeho konci uděláme malé očko a část konce kolmo zatočíme do tvaru U. Tuto část zahákneme za malé kolmé očko pod vrchním úchytem kroužku, a tím kroužek uzavřeme.

Na kroužek lze volným koncem navlékat různé špulky, pásky a stočené stuhy.

Železný drát může ve vlhkém prostředí chytit patinu. Před korozí jej ochráníme tak, že ho natřeme olejem a pak otřeme hadříkem.

Všechny věci hezky po ruce Všechny věci hezky po ruce Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Foto autorka

Akční letáky