Cukrovkou trpí zhruba každý desátý Čech, což rozhodně není povzbudivé číslo. Poukazuje to na to, že je u nás více než milion lidí, kteří touto závažnou nemocí trpí. Na celém světě jde o 537 miliónů diabetiků. Ve většině případů se přitom jedná o diabetes 2. typu, kterému lze předcházet zdravým životním stylem. Patříte mezi ohrožená znamení i vy?

Panna

23. 8. až 22. 9.

Panny jsou často obézní, tudíž je u nich zvýšené riziko vzniku cukrovky. Není to však konzumací sladkého, jak si mnozí myslí, ale nevhodným životním stylem, přejídáním a nedostatkem pohybu. Začněte tedy se sebou něco dělat, pokud nechcete skončit na dávkách inzulinu.

Pokud totiž onemocníte cukrovkou, hrozí vám oslepnutí, poškození tepen, ledvin a těm těžším případům až amputace končetin. Cukrovka nebolí, proto si jí zpočátku vůbec nevšimnete, ale je to tichý zabiják, který si na Panny umí pořádně posvítit a zaútočit, když to nečekají.

Ryby

21. 2. až 20. 3.

Ryby nejčastěji postihuje diabetes 1. typu, který je spíše častý pro děti a mládež. Jde o nedostatek inzulinu v krvi, čímž se zničí buňky slinivky břišní, které inzulín produkují. Nemocný se nikdy nevyléčí a je celoživotně odkázán na aplikaci inzulínu.

Celý život bude také dodržovat nejrůznější opatření, jako jsou zdravá strava, správná pohybová aktivita a klidový režim. Dnes už existují moderní pumpy, které inzulín do těla dodávají automaticky, ale i tak, chcete to riskovat a nosit na sobě celý život krabičku, která vás jím bude zásobovat?

Váhy

23. 9. až 23. 10.

Váhy jsou zase nejčastěji nositeli cukrovky druhého typu. Ten je v populaci v podstatě nejrozšířenější a u Vah především platí, že čím jsou starší, tím mají větší pravděpodobnost, že se s touto nemocí budou potýkat. Většinou se u nich bohužel spojuje diabetes s obezitou, protože 90 % Vah, které mají cukrovku, je obézních.

Tento stav lze zvládnout úpravou životní ho stylu, především pak stravy a také je pro Váhy velmi důležitý pohyb. Pokud se budete snažit, tyto změny by měly stačit a vy byste se mohli aplikaci inzulínu vyhnout.

Střelec

23. 11. až 21. 12.

Ženy ve znamení Střelce mají také sklony k cukrovce, proto by měly sledovat, co sní. Denně by měly sníst dvě porce ovoce, pět porcí zeleniny a dvě porce mléčných výrobků. Nezapomínejte ani na maso, ale libové a pečivo pouze celozrnné. Na sladkosti zapomeňte, a pokud jste milovníkem sladkého, dopřávejte si jej pouze příležitostně.

Pokud potřebujete se stravou pomoci, buď se podívejte na internet, kde je spousta zdravých receptů a rad, anebo navštivte výživového poradce, který vám udělá jídelníček na míru.

Související články

Zdroj: www.vitalia.cz, mojemedicina.cz