Když se na hřbitov dostanete jen sporadicky

Hroby s vegetací vyžadují poněkud více námahy, než hroby se souvislou kamennou deskou. Důležité je začít s jejich osazováním ještě dříve, než přijdou chladné dny a následné mrazíky. Sázka na vytrvalé druhy rostlin je jednou z možností. Jedná se o ideální řešení pro všechny, kteří mají hrob příliš daleko na častou obměnu rostlin a také pro ty, kdo navštěvují hrob jen sporadicky. Jako druhá volba přichází v úvahu výsadba macešek a dalších dvouletek.

Keře a polokeře

Vřesy, vřesovce, rozchodníky, chryzantémy a také libavky patří k těm nejčastěji používaným rostlinným druhům určeným pro výsadbu na hrobech. Z keřů a polokeřů vybíráme například druhy zajímavé barevným listem (panašované kultivary) anebo výrazně barevnými plody. Zvolit můžeme stálezelený zimostráz (Buxus), neopadavý zakrslý dřišťál (Berberis) nebo tradiční nízký skalník (Cotoneaster). Svěží zeleň dodají keříky hebe (Hebe). Některé z nich jsou spíše okrasné listem, další zase krásně kvetou.

Trávníky a další výplňový materiál

Jako výplňový materiál můžete použít keramzitové oblázky, křemičitý štěrk, nebo mramorovou drť. Osazena nemusí být totiž nutně celá plocha hrobu. Výsadba se také často kombinuje s trávníkovými plochami různých tvarů nebo s kůrou či dřevěnou štěpkou. Kvalitní piniová kůra anebo decentně vyhlížející dřevěná štěpka je lepším řešením než borka.

Stromy, stromky a stromečky

Z větších dřevin bývají často voleny zeravy, túje. Výjimkou dnes už ale nejsou ani zakrslé kroucené lísky obecné, například Corylus avellana Red Majestic nebo vrbičky jívy Salix caprea ‚Kilmarnock‘ Pendula, oba druhy dorůstají výšky cca 1 metru.

Co vysadit do přítmí stromových alejí?

Břečťan (Hedera) má velkou výhodu, že se o sebe postará sám a nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Můžete ho vysadit tak, aby zajímavým způsobem obrůstal náhrobek anebo ležel na ploše hrobu a rozrůstal se do všech stran. V přítmí pod alejemi vysokých listnatých stromů se nebude dařit všem rostlinám. Břečťan to tam ale spolehlivě zvládne, stejně tak jako kapradiny, hlavně kapraď samec nebo půdopokryvný a stálezelený barvínek.

Rostliny vhodné do polostínu

Bergénie, i když se u nás nejedná o domovské rostliny, si na hřbitovních plochách nacházejí stále své místo. Vedle nich nebo i samostatně vyniknou rozchodníky rozmanitých druhů. Dlužichy dodají díky pestré škále svých listů dostatek barev a bohyšky čili hosty se stanou díky rozmanitosti velikostí a barev svých listů doslova půdopokryvnými rostlinami. Nižší podzimní astry udělají ve výsadbě také dobrou službu.

Jemná elegance

Krásnohlávek či chcete-li drátovec (Calocephalus brownii) ve společné výsadbě s vřesovci výrazných barev doslova rozzáří výsadbu na hrobech, jsou-li vysazovány střídavě a tvarově tato výsadby odpovídá tekoucí řece. Není vůbec nutné, aby osazení hrobu bylo souměrné a přesně geometricky řešené. Vsadit můžete stejně dobře na nepravidelnost tvarů anebo pestřejší kombinace. Rostliny můžete vysazovat i do spirál nebo vrstvit směrem do mírného kopce vytvořeného ve středu hrobu. Okraje zatravněte.

Velký efekt vytvoří podzimní výsadba cibulovin do plochy trávníku na hrobě. Na okouzlující podívanou si ale budete muset počkat do jara, kdy cibuloviny v trávě na hrobě vykvetou.

Častější péče snižuje přerůstání a úhyn rostlin

Čím častěji přijdete na hřbitov, abyste o hrob pečovali, tím lépe bude celá výsadba vypadat a vy budete moci zabránit přílišnému růstu rostlin střihem anebo vyjmutím některých rostlin z výsadby. Případně můžete zasáhnout včas při úhynu některých prvků výsadby, které by ji ve výsledku hyzdily.

Jak je vidět, na hrobech nutně nemusí být vysázeny pouze klasické macešky anebo malé voskovky v červené či bílé barvě květů. Jakýkoli méně tradiční prvek dokáže přivést na hřbitovní místa dojem zajímavé výsadby a vzhledově zajímavějších rostlinných kombinací. Čím větší plochu hrob zaujímá, tím větší a vyšší rostliny si můžete dovolit na hrob vysadit. V hledání vhodných rostlin vám pomůže procházka po hřbitově. Snadno najdete podobně osluněná stanoviště a uvidíte, kterým rostlinám se na nich nejlépe daří.