I když vložíte několika různým lidem do rukou tytéž materiály, každý z nich vytvoří zcela originální a odlišný produkt. A stejně tak to platí i při výrobě adventních věnců. Každý jeho tvorbu pojme po svém a způsoby a možnosti jak využít dekorace na adventním věnci tak rostou doslova geometrickou řadou.

Zelené větvičky i jmelí

Při výzdobě adventních věnců bychom rozhodně neměli zapomenout ani na tradiční jmelí, které nutně nemusí viset jen u vchodových dveří, ale nadělá spoustu parády i na věnci. Při práci s tímto matriálem počítejte s tím, že bělavé plody jmelí při rozmačkání lepí. Jestliže se rozhodnete pro zpracování větviček mahonu, cesmíny nebo jalovce, rozhodně doporučujeme pracovat v rukavicích. Alespoň po dokončení práce nebudete mít rozpíchané a poškrabané ruce. Na zeleném podkladu krásně vynikne dekorace z miniaturních zdobených perníčků.

Bezpečně svítící adventní věnec

Díky drobným LED žárovičkám na elektrickém řetězu se můžete pustit i do permanentně osvětleného adventního věnce. Zapálené svíčky adventních věnců mívají na svědomí nejeden požár nebo alespoň nechtěný ohýnek. A vy se díky žárovičkám tomuto nebezpečí zcela vyhnete. Drobná vánoční světýlka jednoduše propletete mezi větvičkami chvojí, ať už živého nebo umělého a pak teprve přistoupíte k upevnění další dekorace.

Sušené květy a plody v adventních věncích

Velmi vděčnými sušenými květy, které se dají dobře zapracovat do adventních věnců, jsou květní laty hortenzií. I když po usušení změní svou barvu, nevadí to. Vy pouze přizpůsobíte jejich barvě ostatní výzdobu adventního věnce. V adventním věnci můžete využít i různé barvy sušené statice, slaměnek anebo černuchy damašské. K dozdobení věnce si můžete připravit malé svazečky levandulí, nevěstina závoje, třezalkových plodů nebo i poupata sušených růží. Nazapomeňte ani na koření, například na kousky skořice. Anebo si zkuste s dostatečným oředstihem nasušit kolečka pomerančů, plátky kiwi nebo křížaly z jablíček s červeniu slupkou. I tahle dekorace najde své uplatnění na věnci.

Tuzemské šišky i exotické plody

Kromě našich klasických šišek, ať už modřínových, smrkových či borových, případně z tsugy kanadské, mohou zdobit adventní věnce i plody zcela exotické. Sami si můžete vytvořit také celou škálu lepených kytiček například ze skořápek pistáciových oříšků nebo i ze skořápek vlašských ořechů. Na adventní věnec se dají použít i celé pekanové ořechy, lískové ořechy ve skořápce, ale i burské oříšky.

Obchody s dekoracemi a květinářství nabízejí v současnosti také širokou škálu sušených afrických nebo jiných exotických plodů, kterými můžete přizdobit svůj adventní věnec. Využít lze například proteu, plody rafie, palm ring, pep cup, bakuli, badam, sušené tobolky ambroně, palm spear, sušené květy blahovičníku, sušený lotos. Jen pamatujte, že někdy méně znamená více a u exotických plodů na adventním věnci to platí dvojnásob. Klidně vystačíte i s několika hvězdičkami nádherně vonícího badyánu nebo sušenými hvězdičkami z kůry pomerančů.

Textil

Z tylových čtverečků můžete vyrobit na ozdobení adventního věnce voňavé balíčky. Jednoduše do čtverečků předem nastříhaných z tylu nasypete po troškách voňavého potpourri, balíček svážete mašličkou, která bude barevně ladit, a nakonec balíčky přilepíte ke chvojí na věnci tavnou lepicí pistolí. Místo klasických velkých stuh, ze kterých se vážou mašle na věnce, můžete využít také kroucenou zlatou nebo stříbrnou šňůru, nejlépe ve dvou odlišných tloušťkách a buďto na věnec šňůru naaranžovat a přilepit nebo nechat po straně volně splývat po krajích dolů. Stuhu může nahradit i lýko zelené, červené nebo přírodní barvy.

Netradiční dekorační předměty

Při dozdobení adventních věnců můžete zapojit i svou fantazii a využít některé z méně obvyklých dekoračních materiálů jako jsou například miniaturní plyšové hračky (medvídci, sobi, andělíčci). Využít můžete i staré šály nebo rukávy z pleteniny, které odstřihnete od starého svetru a obalíte jimi korpus věnce. Nebo si zkuste vyrobit voňavý věnec z pražených kávových zrn. Máte doma starou, třeba i roztrženou šňůru perel nebo nějaké jiné bižuterie? I tu můžete využít jako ozdobu na adventním věnci.

Živé rostlinné materiály – netřesky

Přímo nádherně vypadají adventní věnce zdobené výrazně oranžovými plody mandarinek. Na věnec se upevní tak, že se ze spodní strany propíchnou špejlí a použijí jako zápich do předem upraveného chvojím nebo mechem obaleného slámového základu věnce.

Hitem jsou nejrůznější sesazovaná aranžmá z netřesků. Netřesky můžete využít ale i při přípravě adventního věnce. Jen doporučujeme pro tento případ zhotovit korpus věnce z drátěného pletiva, vyplnit ho kůrou, kokosovým vláknem a pomocí pinzety opatrně vtlačovat jednotlivé rostliny i s kořínky přes drátěná oka dovnitř.