Zaměřte se na jarní cibuloviny, s kterými neuděláte chybu. K sehnání jsou v mnoha barevných variantách a navíc je můžete doplnit odolnějšími druhy dvouletek a na závěr truhlíky přizdobit například větvičkami kroucené vrby nebo lísky s jehnědami.
Ideální rostliny do jarních truhlíků
- tulipán (Tulipa)
- modřenec (Muscari)
- ladoňka (Scilla)
- snědek (Ornithogalum balansae)
- sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis)
- primule (Primula)
- hyacint (Hyacinthus)
- krokus (Crocus)
- puškinie (Puschkinia)
- violka zahradní neboli maceška (Viola x wittrockiana)
- pomněnka (Myosotis)
- čemeřice (Helleborus)
- narcis (Narcissus)
Všechny zmíněné rostliny jsou vhodné pro brzké jarní truhlíkové aranžmá. Zvláště oblíbená je odrůda narcisů ‘Tete-a-Tete‘, která je miniaturní, proto je vhodná do nádob a navíc vyniká velkým množstvím květů, z nichž některé jsou spojené do dvojic i trojic. Díky tomuto druhu budete mít zajištěné bohaté kvetení truhlíků po dlouhou dobu, a to i při menším počtu cibulí. Pro výsadbu truhlíkových sestav v tomto období využíváme rychlené cibuloviny. Díky tomu je prodloužena životnost truhlíku na maximum.
Do jaké hloubky vysazovat
Sněženky, šafrány (krokusy), modřence kvetou brzy zjara. Pro jejich výsadbu je důležitá správná hloubka, a to 5 cm. Darwinovy hybridní tulipány by se měly vysadit do hloubky 10 cm. Kvést začínají již v dubnu. Mají velké květy, ale nízký růst, takže v truhlících s ostatními cibulovinami budou vypadat dobře. Hyacinty by měly být vysazeny tak hluboko, aby je případný vítr nevyvrátil. Jejich plně rozvité květy jsou dosti těžké a někdy se pod vlastní tíhou začnou samy nahýbat. Je tedy vhodnější vysadit je mezi jiné vyšší cibuloviny, jako například narcisy nebo tulipány a nižší rostliny jako snědek, puškinie, ladoňky nebo macešky vysadit do truhlíku před ně.
Do jaké půdy vysazovat
Do truhlíků použijte k výsadbě zeminu bohatou na humus. Většina cibulovin potřebuje výživnou a dobře odvodněnou půdu. Nebude tedy na škodu, pokud dáte na dno truhlíku drenážní vrstvu kamínků nebo keramzitu, což je umělé kamenivo. Na zeminu, do níž jste již vysadili květiny, můžete uložit pláty mechu. Mech udrží zeminu mírně vlhkou, zabrání totiž jejímu přílišnému vysychání kvůli větru nebo ostrým jarním paprskům. Navíc ochrání cibule a kořínky rostlin před nízkými nočními teplotami.
Vyprovoďte paní zimu
Bohatý sortiment jarních druhů a odrůd cibulovin a dvouletek nabízí pro sestavu do truhlíků doslova nepřebernou škálu možností. Pohrát si můžete s paletou odstínů jedné barvy a vysadit do truhlíku společně konvalinky, bíle kvetoucí sedmikrásky, bílý hyacint a bíle kvetoucí macešky s bílými krokusy. Bílá barva skvěle vynikne na pozadí zelených listů a právě tato barevná kombinace výborně uzavře dveře za paní zimou a přivede na vaše okno čisté jarní tóny a vůně.
Pohrajte si s paletou odstínů
Možná budete chtít mít naopak okenní či balkonový truhlík co nejpestřejší a rozhodnete se pro pestrobarevnou kombinaci, která okouzlí každého na první pohled. Pak vsaďte na trojbarevné violky, pestré tulipány, žluté narcisy a růžový hyacint.
Využít můžete i vřesy
Kromě cibulovin, macešek a pomněnek můžete do truhlíků pro brzké jaro využít i vřesovce (Erica). Ty jsou ještě od podzimu stále pěkné a nabídnou vašemu truhlíku oživení v podobě růžovofialové nebo bílé barvy. U vřesovců je třeba pamatovat na takovou zálivku, aby udržovala substrát stále mírně vlhký.
Zpestřete truhlíky větvičkami
Máte-li k dispozici na zahradě kroucenou vrbu, nebo lísku, můžete nařezat pár kratších větviček a zapíchnout je mezi vysazené květiny. Vrba možná dokonce zakoření a v truhlíku se uchytí. Větvičky budou příjemným zpestřením vašich okenních truhlíků.
Opatření proti mrazu
V případě, že předpověď ukáže na noc výrazný pokles teplot, nebo dokonce přízemní mrazíky, doporučujeme přenést truhlíky do bezmrazé místnosti anebo je alespoň přikrýt netkanou textilií.