Jednou z možností, jak ozvláštnit nádoby na rostliny a přizpůsobit je prostředí nebo svému vkusu, nabízejí lazury s označením Home Art. Obsahují efektní bílé částečky, které vytvářejí dojem, že povrch předmětu je posypán strouhaným kokosem.

Lazury lze koupit v různých odstínech, které se dají dál vzájemně míchat, případně ředit a zesvětlovat vodou. K dostání je rovněž čirá lazura Pure. Tu můžeme tónovat malým množstvím akrylové barvy.

Lazura zaschne při pokojové teplotě asi po čtyřech hodinách, přibližně za 12 hodin je dokonale suchá. Povrch lazurovaného předmětu je dobré nakonec přetřít transparentním lakem.

Pod lazuru je třeba nanést podkladovou barvu Home Art Haftgrund, a to buď hrubou, nebo jemnou.

Hrubá zvýrazní efekt bílých částeček, jemný základ se hodí pro více namáhané plochy, třeba na poličku. Na bílé podkladové barvě vynikne jak efekt vrchní lazury, tak její barva.

Základovou barvu lze také tónovat barvami Hobby Acryl matt − to když má barevně ladit s lazurou.

Podkladová nátěrová hmota Home Art má univerzální přilnavost, hodí se též na nábytek, dekorativní keramiku, malířské plátno, karton, dřevo, terakotu, porcelán, kámen, smalt a některé plasty.

Pro nátěr podkladu lze použít i výtvarné akrylové tmely nebo pasty, které na povrchu předmětu po zaschnutí vytvoří reliéfní strukturu.

Postup

  • Nádoby zbavíme nečistot. Podklad musí být pevný, suchý, bez mastnot.
  • Plochým štětcem naneseme vrstvu podkladové barvy s jemnou nebo hrubou strukturou. Asi po hodině ji můžeme přetřít.
  • Než do květináč zasadíme rostliny, přetřeme ho vně i uvnitř bezbarvým akrylovým lakem. Nezapomeneme na odtokový otvor. Nádoba si tak déle uchová čistý vzhled.
  • Zvolenou lazuru před použitím důkladně protřepeme a nanášíme ji širokým štětcem křížem přes sebe. Po několika minutách dokončíme práci lehkými, krátkými tahy suchým plochým štětcem křížem přes sebe, tím posílíme efekt zmíněných bílých částeček.

Lucie Faltýnková, foto autorka