Kameny nalezené v přírodě přímo vybízejí svou originalitou k další tvorbě. Těmi nejkrásnějšími oblázky můžeme plnit dekorační misky, skládat je okolo rostlin v květináčích, aby pomáhaly rostlinám zadržovat vlhkost v půdě, můžeme s nimi vyplnit terárium, obsypávat plochy na zahradě, vyrábět si z nich dekorační podložky anebo na ně malovat.
Co hraje roli u kamene
Co se týče vhodnosti kamene, svou roli hraje nejen jeho velikost a tvar, ale rovněž barva a povrch kamene. Na hladké kameny se barva nanáší mnohem snadněji, než na kameny s hrubým povrchem.
Potřebné druhy barev
S ohledem na barvy je třeba vybírat hlavně z pohledu krycí síly dané akrylové barvy. Mezi barvami může být velmi odlišný stupeň krycí schopnosti a navíc i označení téže barvy odlišnými výrobci může být jiné. Vybírejte raději podle vzorníků barev. Dále rozlišujte mezi akrylovými barvami krycími, polokrycími a pololazurovacími. Nejprůsvitnější jsou lazurovací akvarelové barvy. U akrylových barev dodržujte okamžité zavírání, velmi rychle totiž vysychají.
Pro malování na kameny potřebujeme:
- krycí nebo tónovací barvu pro vytvoření podkladu (krycí - bílá, tónovací disperzní barva)
- akrylové barvy – používají se pro samotné malování (klasické, s perleťovým leskem, černá tuš)
- fixační prostředky – akrylový lak v matném provedení (je bezbarvý hedvábný)
- překrývací vrstvu pro zakrývání ploch (Rubbelkrep)
- menší sadu kvalitních štětců
- lak v tužce nebo permanentní fix na předkreslení motivu
- malý drátěný kartáček na čištění štětců od barvy (barva v nich nesmí nikdy zaschnout)
- předlohy vybraných motivů
- malou paletu na barvy (nejlépe plastovou)
- pěnové houbičky pro dotváření speciálních efektů
Jak si připravit kámen
Hned na začátku máte dvě možnosti: buďto vás inspiroval tvar kamene k malování nějakého konkrétního motivu, nebo máte motiv, který chcete zrealizovat a budete k němu muset dohledat vhodný kámen. Jakmile jste nalezli ideální dvojici, přistupte k očištění kamene a samotné malbě. Jestliže jste nenašli v přírodě kámen potřebného tvaru, jako vhodná alternativa jsou tu pak kameny vytvořené z keramické hlíny. Jakmile je vytvarujete, je třeba je ještě ohladit houbičkou, kterou jindy používáte na mytí nádobí.
Čím začít?
1. Kámen rovnoměrně natřete základní bílou disperzní barvou. Na bílém pokladu ostatní barvy vyniknou nejlépe.
2. Na kámen přeneste vybranou předlohu. Předlohu je třeba velikostně upravit vzhledem k velikosti kamene. Předlohu nejprve na kameni posouvejte, až na něm získá ideální polohu.
3. Přes uhlový papír vložený pod předlohu okopírujte měkkou tužkou linie předlohy. Zručnější kreativci mohou přenést motiv na kámen od ruky.
4. Znovu aplikujte na kámen disperzní bílou barvu v takové vrstvě, aby linie motivu slabě prosvítaly.
5. Pro samotné malování zvolte některou z vašich oblíbených metod. Odlišnými technikami docílíte různorodého zpracování téhož motivu.
6. Někdo ponechává kámen celý v téže barvě, někdo maluje spodní část černou barvou.
7. Jakmile dokončíte malbu akrylovými barvami, bude třeba malbu zafixovat matným akrylovým lakem. Díky němu barvy více vyniknou a zároveň budou chráněny před otěrem.
8. Bude-li sloužit kámen jako vystavená dekorace položená na nábytku, doporučuje se podlepit jej zespodu plstěnými mini podložkami.
Pro vystavení v exteriéru je vhodné natřít kámen ochranným lakem opakovaně, a to 2-3 x.
Rozhodně to nevzdávejte, pokud se vám nepodaří namalovat hned první kámen tak, jak jste si to představovali. Opakování je matka moudrosti, tak zkuste kámen pečlivě obrousit brusným papírem a začněte znovu anebo si pro další kámen zvolte snadnější motiv. Bohatou inspiraci najdete na nástěnce Receptáře na Pinterestu: