zabezpečovací systém
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak chránit chaty mobilem

K výrobě úsporného elektronického zabezpečení chaty či chalupy proti nevítané návštěvě postačí starší mobil, jednoduchý box vyrobený například z překližky, malé závažíčko a niť. Hodí se mít nablízku i souseda, který prověří, co se děje. Teoreticky může být užitečný i odposlech zloděje v akci.

Chalupy nebo chaty chráníme proti zlodějům různými způsoby. Jeden takový nabízím čtenářům. K zabezpečení jsem využil starší mobilní telefon, který byl sice stále provozuschopný, ale kvůli své hmotnosti, rozměrům a krátké výdrži baterie mně již nevyhovoval.

Zařízení doporučuji nainstalovat tak, aby zvenku nebylo vidět. Princip jeho sestavení a zapojení ukazuje nákres dole.

Zařízení sestrojíte snadno

Z překližky si podle fotografie nahoře vyrobíme jednoduchý box. Případně si můžeme vystačit i s kartonovou či plastovou krabičkou vhodné velikosti. Ve vrchní desce uděláme otvor pro spouštěcí kolíček (např. nábytkový šroubek) a těsnými okružím (kouskem trubky, provrtaným dřevěným špalíkem) zajistíme jeho hladkou funkci.  

Do boxu vložíme mobil připojený k nabíječce a s navoleným číslem, na které bude přístroj vyzvánět po spuštění − poté, co mechanismus stiskne tlačítko OK, resp. tlačítko volat.

Na silnější nit připevníme závaží, které před odchodem a před zavřením dveří zajistíme připínáčkem. Pak dveře zavřeme a připínáček odstraníme.

schéma gsm zabezpečovacího systému schéma gsm zabezpečovacího systému Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak zabezpečení funguje?

zabezpečovací systém zabezpečovací systém Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pokud se nepovolaná osoba pokusí do místnosti vniknout dveřmi a otevře je, uvolní závaží, které odklepne OK a telefon vytočí nastavené číslo, tedy naše.

Pak stačí zavolat sousedovi, aby se šel podívat, co se v objektu děje. Pokud někdo vypne elektřinu, mobil funguje dál (baterie je stále zapnutá v nabíječce).

Zařízení lze zhotovit i jinak, ale měli bychom při tom vymezit vůli stlačení mikrospínače, aby závaží nepoškodilo tlačítko telefonu.

Tip: Pod mobil umístěte dvě molitanové podložky, které ztlumí pád závaží.

Pro Receptář Jaromír Helíšek, Roštín

Akční letáky