Žehlení patří mezi ženami k nejméně oblíbeným domácím pracím. A není divu. Kopce prádla jsou nekonečné a skoro neubývají… Proto se stále více lidí žehlení (až na výjimky jako jsou košile), vyhýbá.

„Když prádlo dobře pověsíte a rovnou vysušíte, prakticky ho můžete složit do skříně, kde se samo vyrovná. A samozřejmě jako žehlička působí i tělesné teplo, díky kterému se i nějaký ten faldík vyrovná,“ říká zkušená hospodyňka Gabriela z Prahy. Jaké triky tedy můžete využít proto, aby vaše prádlo bylo krásné i bez žehlení?

Proběhla anketa Receptáře!

Tradiční čtenářská anketa proběhla i letos. Hlasovali jste pro své oblíbené firmy. Děkujeme.

Autor videa Kutil Adam vám poradí, jak si vystačíte bez žehličky. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Na malé plochy žehličku na vlasy…

Tento výdobytek vlasového stylingu je ideální na doladění drobných záhybů například na límcích či manžetách u košile. Stačí párkrát přejet zakrabacené místo a hned máte po problému. Ale ještě než se pustíte do díla, doporučujeme zkontrolovat, jestli je povrch žehličky čistý. V opačném případě by se vám špína (nebo zbytky vlasových stylingových přípravků) mohly na látku přilepit.

Horké dno hrnce

Pokud jste na chatě a chybí vám klasická žehlička, můžete využít obyčejný hrnec. Jak na to: V hrnci uvařte vodu. Jakmile obsah začne bublat, vylijte ho a nádobu vytřete. Dno hrnce použijte jako klasickou žehličku. Narovná každou látku.

Geniální vynález: sušička!

Sušička na prádlo ulehčuje spoustu práce. A funguje jako dokonalá náhražka žehličky. Stačí, když spolu s prádlem dáte do bubnu jednu menší vlhčí věc (například kapesník nebo spodní kalhotky) a pustíte stroj na střední výkon. Po čtvrt hodince máte skoro vyžehleno!

Matracový zlepšovák

Tento tip můžete využít kdykoliv, kdy nebudete mít po ruce žehličku. Jak na to: Oblečení srolujte do ruliček a umístěte ho zhruba na hodinku pod matraci. Její tíha pomůže narovnat ty nejhorší faldíky na látce.

Spolehněte se na sprej

Na trhu jsou i speciální „žehlící spreje“, které stačí použít na konkrétní pomačkané plochy a záhyby. Uvolní vlákna a za chvíli je oblečení skoro jako nové.

Když je prádlo na ocet...

Ocet je multifunkční domácí pomocník. A kupodivu funguje i na vyhlazení pomačkaného oblečení. Stačí, když do rozstřikovače nalijete 1 díl octa a 3 díly vody. Směsí postříkejte pomačkaný oděv a nechte působit, uvidíte, že látka se vyrovná. Nebojte se, oblečení v žádném případě nenačichne!

Použijte vlhký ručník

Tuto metodu můžete využít jako nouzovku. Jak na to: Vlhkým ručníkem vytřete zakrabacené plochy. Poté košili, tričko nebo šaty vyvěste, aby se usušily. Budou vypadat perfektně!

Dejte šanci fénu

Stejný žehlící efekt vám může nabídnout i fén na vlasy. Zkrátka, jen pomačkaná místa postříkejte rozprašovačem s vodou a následně vyfénujte a vyvěste na ramínko. A hurá, máte hotovo!

Související články

Zdroje: https://prozeny.blesk.cz, https://abecedazahrady.dama.cz