Občas ani po odstranění nečistot a mastnoty nelze sklokeramickou desku důkladně vyleštit, pořád se objevují šmouhy. Vedle speciálních čističů docílíme pěkného lesku také octem.

Na choulostivější plochy v kuchyni i na plastové rámy oken se hodí velmi jemný čistící prášek, složený z těchto přísad:

  • 50 g mýdlových vloček,
  • 150 g plavené křídy,
  • 80 g jedlé sody,
  • 5 kapek citronového oleje.

Mýdlové vločky jemně umeleme. Dobře je smícháme s plavenou křídou a sodou. Nakonec přidáme citronový olej. Naplníme do sklenice se šroubovým uzávěrem a důkladně protřepeme. Čistidlo můžeme používat až osm měsíců.

Co s voskovými skvrnami na látce

Před ošetřením bychom měli takto potřísněnou látku namočit do studené vody a pak co nejvíce vosku opatrně odstranit. Poté na látku se skvrnou přiložíme z obou stran savý papír a přežehlíme mírně teplou žehličkou. Zbylé stopy po vosku otřeme benzínovým čističem.

Z knihy Rady naší babičky z nakladatelství Reader´s Digest Výběr

Sklo u krbových kamen vyčistí popel

Velice jednoduchou a lacinou metodou je dát si na jemný hadříček nebo na kousek novin trošku jemného popela a sklo zvnitřku lehce přetřít. Je pak krásně čisté − bez námahy a bez dražších čisticích prostředků.

Mycí prostředek ušetříme zředěním

Do láhve od saponátu si nalijeme asi dva centimetry jaru a láhev dolijeme vodou. Když umýváme něco mastného, například hrnec, stříkneme do něj trochu této směsi. Takto naředěný jar rozpouští mastnotu daleko lépe než jar neředěný a navíc nám jedno balení dlouho vydrží.

Alois Mikyska, Třebíč

Cestičky mezi záhony

Na zahrádce jsem na cestičky položila staré vyřazené lino, které jsem nařezala podle jejich šířek. Lino jsem otočila rubovou stranou nahoru, protože je na této straně hrubé a při dešti neklouže. Tohle jsem udělala před lety a dodnes nemusím cestičky plet nebo jinak ošetřovat.

Jaroslava Bulíčková, Borohrádek

Čím oživit obklady a dlažbu

Kachličky se budou lesknout, když je vyčistíme zkyslým mlékem nebo vlasovým šampónem.

Zažloutlé a špinavé dlaždičky vydrhneme směsí soli a terpentýnu. Čistit je také můžeme octovou vodou.

Zašlé skvrny na mramorových dlaždicích odstraníme pastou z nehašeného vápna a vody. Vezmeme si však rukavice!

Omlazovací směs pro dlážděné podlahy vyrobíme z 300 g jemného (prosátého) popela ze světlého dřeva, který dáme do látkového sáčku. Sáček vaříme ve vodě, na chvíli odstavíme a pak ho použijeme k otírání.

Mramor se dá také otírat mazlavým mýdlem nebo pastou vyrobenou ze tří lžic čisticího prášku, který neškrábe, a citronové šťávy.

Václav Mokrý, Ústí nad Orlicí

Triky, které platí na skleněné nádobí

Jenské sklo vyvaříme ve vodě, do které jsme přidali změkčovací prášek, a vydrátkujeme je silonovou drátěnkou.

Marie Miková, Praha-Kbely

Sklo vyčistíme kouskem dřevěného uhlí a pak je opláchneme ve vlažné vodě.

Tomáš Sadílek, Ostrava-Dubina

  • Skleněné nádobí se více leskne, omyjeme-li je v octové vodě s rozpuštěnou solí, pak je opláchneme v čisté vlažné vodě a vyleštíme.
  • Zašlé skleněné nádobí nejlépe vyčistíme omytím v osoleném roztoku vlažného lihu nebo v roztoku osmi dílů vody a jednoho dílu kyseliny solné.
  • Velmi dobrým prostředkem je citron, kterým sklo důkladně vytřeme a pak opláchneme čistou vodou.
  • Stejně dobře poslouží i noviny natrhané na kousky, které vhodíme do nádoby, zalijeme teplou slanou vodou, dobře protřepeme, vylijeme a poté opláchneme nejdříve ve slané a potom v čisté vodě.
  • Broušené vázy dokonale vyčistíme, osvěžíme a vyleštíme, když je omyjeme směsí ze 1/4 litru octa a šesti lžic kuchyňské soli.

Miluše Křížková, Kladno

Očistná renovace polystyrénových stropnic

Po třinácti letech v místnosti, kde se hodně kouří, jsem stropnice nejdřív zbavil prachu, to znamená, že jsem je ometl, případně vysál hubicí s kartáčem.

Potom jsem je plyšovým válečkem natřel barvou na interiéry na bázi disperze, nikoliv hlinky. Barva dobře drží, kryje a nedělá silné vrstvy, takže zůstane zachovaný vzor a strop vypadá jako štukový. Plyšový váleček zajistí rovnoměrné nanesení barvy do jakéhokoliv vzoru stropnic.

Milan Kaňůrek, Karlovy Vary