Koupelna extrémně poznamenaná měděnkou
Zdroj: dba87 / Shutterstock.com

Jak odstranit rez v koupelně: Pomůže citron a sůl

Rezavé skvrny nejčastěji vznikají v koupelně, kuchyni a na záchodě, zkrátka tam, kde se dostane mezi dlaždice nebo spáry voda, anebo na místech, kde se vápenaté složky vody nejčastěji usazují. Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Jak odstranit rezarvé skvrny z vany a sprchy? Není to nic složitého a nabídneme vám hned několik možností.

Proč se skvrny tvoří?

Pokud má naše voda a voda v naší lokalitě vysoký obsah železa, může zanechávat oranžové skvrny na sprchách a ve vaně nebo sprchovém koutě. Další příčinou těchto skvrn může být i to, že voda má nízké pH a narušuje kovové vodovodní potrubí. A pak také koncentrace vody, která nemá kam odtékat. Pak se na vaně, umyvadle nebo kolem odtoků začnou tvořit razavé skvrny. Dají se odstranit buď pomocí kyseliny octové a kuchyňské soli, pomocí citronu a soli, anebo pomocí čpavku.

Musíte ale počítat s tím, že se jedná jen o dočasné řešení, protože tam, kde bude voda usychat, zůstane rez. Ideální by bylo poohlédnout se po trvalejším řešení problému.  

rez vana Rez ve sprchovém koutu působí nevábně. Zdroj: Aleksey Boyko/Shutterstock.com

Tři dočasná řešení

1. Pasta na odstranění rzi

Na pastu můžeme použít v poměru 1:1 prášek vinného kamene a jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný). Přidáme trochu vody a vymícháme hladkou pastu. Tu pak rozetřeme po rezavé skvrně a necháme působit asi půl hodiny. Poté povrch opláchneme a zkontrolujeme, jak moc byla rezavá skvrna odstraněna. V případě potřeby akci zopakujeme. Vinný kámen se vyrábí během procesu výroby vína a používá se třeba při pečení pusinek. Tato prášková látka je užitečná nejen při pečení, ale funguje podobně jako jedlá soda při leštění povrchů a odstraňování odolných skvrn. Pokud jste tedy připraveni přidat do své kuchyně další užitečnou ingredienci na pečení i čištění, je čas dát jí další šanci.

Prášek vinného kamene Prášek vinného kamene Zdroj: Michelle Lee Photography / Shutterstock.com

Kyselina octová (nebo citronová) a kuchyňská sůl

Při této metodě rezavou plochu nejprve pokapeme 5% roztokem kyseliny octové a poté posypeme kuchyňskou solí a proplachujeme vodou. Podle potřeby při nedostatečném odstranění skvrny vše opakujeme. Nakonec důkladně propláchneme vodou s pracím prostředkem nebo jarem a necháme proschnout.

Jak funguje čpavek?

Podobný efekt bude mít i čistý čpavek, zde ale pozor, aby nebyly v blízkosti děti nebo domácí zvířata. Rezavou skvrnu pokapeme čpavkem a propláchneme vodou. I zde podle potřeby opakujeme a nakonec propláchneme vodou s pracím prostředkem a necháme proschnout.

Zdroje: www.jakcistit.czwww.wikihow.com

 

Akční letáky