Při koupi plavek je důležité zvážit, jak často a kde je budete používat. Ideální je vybírat od kvalitních firem specializujících se na spodní prádlo nebo plavky. Materiály, které výrobci používají, se liší podle účelu plavek.

Rekreační plavky často obsahují směs polyamidu a elastanu, zatímco sportovní plavky jsou většinou vyrobeny z polybutylenu a polyesteru. Tyto materiály zajišťují delší životnost, vyšší odolnost vůči chlóru a zachovávají tvar plavek. Investice do kvalitních materiálů se tedy určitě vyplatí.

Na video od HowcastCareStyle, jak se starat o plavky, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Praní po každém použití pouze v ruce

Před prvním použitím je doporučeno plavky vymáchat v octové lázni, aby se ustálila barva a zabránilo se jejímu blednutí. Použijte vlažnou vodu a jablečný nebo bílý vinný ocet. Plavky namočte na půl hodiny, poté je bez ždímání položte na ručník a jemně vymačkejte vodu. Nechte je volně uschnout.

Po každém nošení plavky vyperte ve vlažné vodě s prostředkem na ruční praní nebo speciálním prostředkem na sportovní oblečení a plavky. Důkladně je vymáchejte, dokud voda nebude čistá, a sušte je volně na sušáku, ale ne na přímém slunci. Vyhněte se pračce, aviváži a sušičce, které mohou plavky poškodit.

Opalovací krémy, tělesný pot, deodoranty a parfémy také plavky poškozují. Používejte tedy místo krému raději opalovací mléko a plavky si oblékejte až po vstřebání mléka. Dávejte si pozor i na skvrny od deodorantů a parfémů.

Střídejte plavky, prodloužíte jejich životnost

Je dobré mít více plavek a střídat je, čímž se prodlouží jejich životnost. Vyhýbejte se dlouhodobému ponechávání plavek ve vlhkém a srolovaném stavu nebo v igelitovém sáčku, protože dochází k zapaření a poškození materiálu.

Termální lázně a bahenní koupele mají negativní vliv na barvu a strukturu plavek, proto si do těchto míst berte starší plavky. Přechlorovaným bazénům se také vyhýbejte, protože chlor ničí pružnost elastanu.

Dávejte si pozor na mechanické poškození od kamínků, písku či dřeva. Pokud si budete někde sedat, použijte ručník nebo pareo. Při ukládání plavek do skříně je nemačkejte do přeplněného šuplíku, aby se nepoškodily košíčky a nezdeformoval se jejich tvar.

Správná péče o plavky je klíčem k jejich dlouhé životnosti a zachování jejich vzhledu. Investice do kvalitních plavek, správné praní, opatrné zacházení s kosmetickými přípravky a mechanická ochrana jsou kroky, které vám pomohou udržet plavky v perfektním stavu. S těmito jednoduchými tipy budete moci plavky užívat nejen jednu sezónu, ale i několik dalších let.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.zena-in.cz