Nové džíny přinášejí radost, ale mnohdy také nečekané problémy. Původem pracovní kalhoty ze silné bavlněné látky, využívané běžně k výrobě stanů, nabízely svoje výhody už zlatokopům na Clondike v době zlaté horečky, později honákům dobytka a farmářům a od padesátých let minulého století po nich toužili všichni mladí lidé, kteří v té době chtěli žít podle poslední módy.

Džíny, to je klasika. Co s nimi, když z nich trochu "vyrostete"? Podívejte se na youtube na video od Trefa Craft

Zdroj: Youtube

Jiná doba, jiné džíny

Od té doby se jejich podoba i pohodlí při nošení výrazně změnily, mnohdy za džíny považujeme i elastické kalhoty podobného střihu. Co je na nich ale důležité? Většinou jde o oblečení klasické modré – tedy indigové – barvy. 

Nelekejte se modré vody

Typická modrá barva je přírodní látka, která v průběhu času mění svoje vlastnosti. Navíc se jí na látku v první fázi uchytí víc, než je nezbytně nutné, a i přes praní v továrně, které je součástí výrobního procesu, si domů přineseme kalhoty, které alespoň po několik prvních praní pouští barvu. Můžeme se o tom dokonce přesvědčit i při samotném nošení na holém těle, kdy se po jejich sundání nestačíme divit modré barvě svých nohou. Jak si s tím poradit a zajistit, aby džíny zůstaly dlouho jako nové? Je na to jednoduchý trik. 

Opatrnosti není nikdy dost

Jedním z pravidel, jak zachovat barevnost a krásný vzhled kvalitních džínů je jejich šetrné praní. I když bychom si mohli říkat, že tak pevná látka musí přece vydržet všechno, pokud chceme zachovat jak barvu, tak i tvar beze změn, bude nejlepší vyprat džíny v ruce. A to, jak radí odborníci, jen v nutném případě. Samozřejmě, že nenecháme kalhoty špinavé, ale rozhodně je neházejme do špinavého prádla po každém vzetí na sebe. 

Obraťte kalhoty

Další podmínkou, která zajistí delší životnost tohoto kusu oblečení, je jejich praní naruby. Jde o jednoduchý úkon, který ochrání jejich povrch více, než jiné šetrné metody praní, zvlášť v případě, že se přece jen rozhodnete vložit je do pračky. V takovém případě je ale potřeba počítat s tím, že kalhoty alespoň v několika prvních cyklech budou pouštět přebytečnou modrou barvu. Rozhodně tedy není možné doporučit prát je s ostatním prádlem. 

Jednoduchý trik – a barva zůstane na místě

To všechno jsou metody, které zajistí delší životnost kalhot, ale nezabrání tak docela jejich přirozenému blednutí. Proti tomu ale dokáže velmi aktivně a účinně bojovat tekutina, kterou jistě má každý doma. Jde o docela obyčejný ocet. Nové kalhoty proto ponořte do octového roztoku (na desetilitrový kýbl bude stačit šálek octa, ale můžete ho přidat i více, abyste si byli účinkem úplně jisti. V takové koupeli nechte džíny alespoň hodinu, ale nic se nestane, když v octové vodě stráví celou noc. Následně je vyndejte a vyždímejte, není potřeba je máchat. Nebojte se, ocet po jejich uschnutí cítit nebude. 

Pozor na sluníčko

A ještě jedna rada nakonec. Dáváte-li džíny schnout ven, vybírejte vždy místo, na které nesvítí slunce. Právě jeho působením totiž také dochází k blednutí barvy. Když už není jiná možnost a sluníčku se neschováte, pak alespoň kalhoty (řádně vytažené a srovnané) pověste otočené rubem navrch. I tato drobnost pomůže uchovat jejich barvu po dlouhé měsíce. 

Související články

Zdroje: www.byrdie.com, www.express.co.uk, www.goodhousekeeping.com