Mít krásné nadýchané ručníky je snem každé hospodyňky. Jenže hezky se o tom mluví (a přemýšlí), ale hůř dělá… Bohužel, realita je většinou taková, že ručníky po odsloužených měsících či letech ztrácí svou barevnost, měkkost i savost. A někdy dokonce i vůní, která se i po vyprání rychle ztrácí. Co s tím?
Autorka videa, Eva Břečková, vám poradí, jak vyprat ručníky. Více na kanále YouTube.com.
Nováčci šup do pračky!
Starat se o ručníky je tak trochu „vyšší dívčí“. Péče začíná už po nákupu nových „kousků“. „Jakmile koupíte ručník, tak ho vyperte. Většina textilií je potažená silikonem, které na povrchu ručníků vytváří nadýchaný efekt,“ vysvětluje odbornice a dodává, že právě silikon je brzdou savosti. Takže, pokud se hned utřete do ručníku aniž byste ho vyprali, neposlouží vám tak dobře jako jeho „kolega“, který prošel pračkou.
Teplá lázeň a ocet
Ručníky perte vždy ve várce s podobně barevnými osuškami. „Při praní používejte zhruba polovinu doporučeného množství pracího prášku a během máchání přidejte do vody ještě 1 šálek bílého octa,“ doporučuje odbornice s tím, že právě ocet pomáhá fixovat barvy a odstraňuje přebytky pracích prostředků. A co víc! Funguje také jako „lapač pachů“, což oceníte u propocených osušek, které jste používali například po cvičení.
Perte je každé tři dny
Také si lámete hlavu, kdy je ten správný čas „hodit“ ručník do pračky? V českých domácnostech bývá limit zhruba týden, což je podle znalců už moc dlouhá doba. „Nejlepší je dát ručník na praní po třech až čtyřech dnech používání,“ doporučuje odbornice a dodává, že ručník je už po té době znečištěný potem, zbytky kůže, vlasů a dalšími nečistotami. „Barevné ručníky perte na vyšší teploty. Na bílé ručníky se mi osvědčilo bezchlorové bělidlo, které podpoří svěží a čistější vzhled osušek,“ doporučuje znalkyně „ručníkové problematiky“.
Perte je separé
Někteří lidé perou ručníky společně s jiným oblečením. Podle odborníků je to ale chyba. Proč? „Různé druhy prádla mohou obsahovat bakterie, které se pak mohou přenést na ručníky,“ vysvětluje odbornice. Podle ní byste při praní neměli používat aviváž, protože narušuje savost.
Pokud chcete, aby byly vaše osušky nadýchané, po vyprání je pořádně protřepejte. Nejen, že tím zjemníte povrch, ale také máte šanci, že ručníky už nebudete muset žehlit. „Třepání ručníků také zabraňuje tomu, aby se v sušičce stočily do klubíčka a tím pádem se sušily podstatně déle,“ vysvětluje odbornice.
Na zatuchlost funguje soda
Stává se vám, že vyprané ručníky jsou nepříjemně zatuchlé? Většinou to bývá u osušek, které jsou prané na nízké teploty, popřípadě jsou čištěné v pračce, kde je zanesený filtr. V takovém případě osušky vyperte na vyšší teplotu a dokonale vysušte. Hodně také pomůže, když vyprané svršky dáte na chvíli do pytle s jedlou sodou, která pachy pohltí a odstraní.
Zdroje: www.softcotton.cz, www.vesna.cz