Pokud je starý nátěr popraskaný a odlupuje se, je nutné jej dokonale odstranit – nejlépe horkovzdušnou pistolí, protože při práci s tzv. letlampou je nutné dávat pozor, aby otevřený plamen nezpůsobil požár.

Je možné také použít chemické rozpouštědlové odstraňovače, ovšem ty mají nevýhodu, že po odstranění nátěru je ještě nutno ze dřeva důkladně vymýt zbytky odstraňovače.

Brusný papír není na důkladné odstranění krycího nátěru vhodný – při broušení vzniká teplo a změklý lak papír velmi rychle zanáší. Na místech, kde starý nátěr dobře drží, stačí povrch odmastit a obrousit.

Ocelovou škrabkou nejdříve odstraníme hrubé nečistoty jako například zbytky omítky. Při opalování by se starý nátěr nerovnoměrně zahříval a hůře odstraňoval.

Před úpravou povrchu z rámu odmontujeme veškeré kování, jako jsou krytky kliček nebo šroubované panty. Pro opalování laku těsně u okenního skla slouží speciální nástavec, který by měl být v základním příslušenství horkovzdušné pistole.

Změklý nátěr ze škrabky průběžně odstraňujeme, aby se na kovu nespékal. Nástroj vedeme pod ostrým úhlem (nebo téměř kolmo), aby se ostří škrabky nezařezávalo do dřeva.

Horkovzdušnou pistoli v přestávkách stavíme kolmo vzhůru, aby horký vzduch snadno odcházel. Jinak se sepne tepelná pojistka, bránící přehřátí nástroje. Pistole je pak na několik minut vyřazena z provozu.

V příslušenství horkovzdušných pistolí jsou také speciální škrabky, které umožňují dokonale odstranit nátěr i z hůře přístupných míst.

Rám necháme vychladnout a smirkovým papírem zabrousíme holé dřevo a odstraníme zbytky starého laku.

Před natíráním sklo u rámu olepíme snadno odstranitelnou papírovou lepicí páskou, aby nátěr byl rovně „oříznutý“ a my jsme nemuseli přebytečnou barvu ze skla pracně odstraňovat. Pásku lepíme vcelku – na delších stranách je dobré mít při tom k ruce pomocníka.

Pokud se již barva dostane na sklo, je lépe ji nechat zaschnout. Ztvrdlé kapky nátěru se odstraňují (například žiletkou) daleko lépe než zaschlé šmouhy, které zůstaly po našich pokusech setřít čerstvou barvu hadříkem.

Foto Jan Malý