Osením či oseníčkem naši předci nazývali mladé, svěže zelené, ze země rašící obilí. Bylo symbolem nového počátku a příslibem budoucí úrody. Naši dávní pohanští předci se z něj z celého srdce radovali a někdy si ho trochu přinesli i domů. Dnes máme tuto živou ozdobu spojenou s Velikonoci, ale jak to u mnoha tradic bývá, kořeny sahají hluboko před dobu křesťanskou a jsou spjaty s přírodními cykly.

Za oknem si můžete vysít pšenici, ječmen i žito. Semena pro osení produkují mnohé semenářské firmy (často se jedná o směs pšenice a ječmene), obilí lze také zakoupit v chovatelských potřebách.

Jak doma zasít obilí?

  • Do misky nasypte nejméně 5 cm silnou vrstvu zeminy (zahradní zeminy, kompostu, jakéhokoli prodávaného substrátu, poslouží i pěkně nakypřená zemina z krtince, která při pokojové teplotě pookřála).
  • Krátkodobě pěstované osení se obejde bez odtokového otvoru v nádobě a bez podmisky. To poskytuje větší svobodu ve výběru nádoby pro osení – může to být jakákoli keramická či kameninová miska, košíček vystlaný folií, nebo dokonce vaječné skořápky. Je třeba však zeminu udržovat pouze vlhkou, nikoli příliš mokrou, aby klíčící obilí nezahnívalo. Na dno můžete vložit vrstvu drenáže, která přemokření brání (drobný štěrk, perlit).
  • Na lehce urovnaný substrát vysejte obilí, jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté. Poté je zasypete 2 cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru.
  • Čím více světla mu dopřejeme, tím bude zelenější – místo na okenním parapetu je ideální.

Setí osení a sledování růstu malých rostlinek může být skvělou zábavou pro zvídavé děti. Zvláště když pro ně najdete zajímavou nádobku, nebo přichystáte polovinu vaječné skořápky, ve které lze oseníčko vypěstovat také. Ze skořápky můžete rostlinky snadno vytáhnout, prohlédnout si kořínky, a zase je vrátit.