Chcete si vyrobit vzkazovník nebo nástěnku?

Chcete někam vyvěsit jednoduchý notýsek, přišpendlit sadu kalendářů, rozpisů a vizitek nebo něco na vzkazy a připomínky? Podívejte se s námi, co všechno a jak si můžete doma snadno vyrobit. Někdy stačí jen troška inspirace a vzkazovník budete mít hotový raz dva a vyrobený z toho, co už máte doma.

Jak si vyrobit praktický vzkazovník nebo prostě nástěnku, na kterou si můžete připevnit třeba fotku Gagarinova bratra? To vám ukáže autorka tohoto příspěvku z YouTube kanálu Minnie.

Zdroj: Youtube

Vzkazovník: Prkénko dekorujte dle vašeho vkusu

Pokud hledáte něco menšího k zavěšení notýsku, tabulky nebo vzkazu, vězte, že vám docela dobře postačí třeba starší nepoužívané kuchyňské prkénko. Použít pěkný kousek dřeva je rozhodně praktické i hezké v rustikálně pojaté domácnosti nebo pokud vám imponuje skandi styl.

Nicméně, prkénko lze dotvořit a dekorovat mnoha různými způsoby, které jsou kreativní, barevné či velmi decentní. Samozřejmě není nutné zůstávat jen u prkénka, stejným způsobem můžete využít i jiné kusy desek, starých nástěnek, navrstveného kartonového papíru nebo můžete obalit polystyrenovou desku.

Co se týče dekorování dřeva, velmi oblíbená je technika decoupage čili dekupáž, která využívá tištěných obrázků na ubrousky. Tenoučký papír se lepí přímo na dřevo, je možné obrázek domalovat či kombinovat s dalšími útržky ubrousky. Použít můžete také speciální krakelovací lak, který vytvoří zdání popraskání či patiny v kombinaci s dobarvením. K dekupáži se typicky využívají témata venkovská a vintage, jednoduše s nádechem starých časů.

Do kuchyně se rozhodně hodí obrázky ovoce a zeleniny či dalších potravin. Často se můžete setkat také s florální tématikou, zvířátky či andělíčky. Nicméně dekupáž nemusí být jen o roztomiloučkých chlupáčích. Jistě by se našly také ubrousky moderně pojaté, se secesními vzory a obrazy Alfonse Muchy či tisky inspirované prací jiných slavných světových malířů.

Jak budete na vzkazovník psát nebo špendlit?

Prkénko, ale i jiný podklad, můžete také natřít nebo nalakovat trendy barvou, která se hodí k vašemu interiéru, pokud vám vyhovuje modernější a jednobarevné pojetí. Důležité je nicméně zvolit způsob, jak bude notýsek nebo papírky k prkénku připevněny či zda na něj chcete přímo psát.

Nabízí se nejen velká plochá svorka, kterou přilepíte k prkénku, ale také můžete prkénko natřít speciální tmavou barvou na tabule či polepit kusem černé samolepky, na kterou se dá také psát křídou nebo křídovým popisovačem.

K připevňování či zasouvání různých kartiček může pomoci i provázek, který několikrát pěvně omotáte, aby za něj bylo možné vložit třeba pohlednici nebo leták. Pokud neudrží kartičky samotný provázek, můžete k němu připevňovat vzkazy svorkami nebo drobnými kolíčky.

Když není dřevo, využijte sklo

Pokud vás ovšem vizitky a lístečky se vzkazy nezajímají a hledáte elegantnější způsob, jak si něco poznačit nebo nechat vzkaz zbytku rodiny, můžete zvolit také psaní na sklo popisovači na bílé tabule. Místo tabule můžete používat zrcadlo nebo rámeček se sklem, ale i hladkou skleněnou výplň dveří.

Jednoduché je místo obrázku vložit jednobarevnou látku nebo takovou, která nebude znesnadňovat čtení vzkazu. Takže i když jsou tisky a vzory velmi hezké, volte raději něco méně výrazného. Zda bude tento rámeček nebo zrcadlo maličké nebo spíš takové jako na obrázku nahoře, je už na vaší volbě a možnostech.

Související články

Zdroje: ceskykutil.cz, primanapady.cz