Průměrná česká čtyřčlenná rodina vypere týdně šest praček prádla. A to není málo, když si uvědomíte různá úskalí jako je nedostatek místa a dlouhá doba sušení. Nicméně, když není jiná možnost, musí si člověk vypomoci i jinak…
„My sušíme prádlo klasicky na sušáku. Vždycky se snažím prát a sušit po částech, aby mezi jednotlivými svršky byl nějaký rozestup. Díky tomu se k mokrému prádlu dostane víc teplého vzduchu a rychleji uschne,“ říká čtenářka Barbora z Domažlic. Domácností, které nemají sušičku, je ale víc. Pokud patříte mezi ně, tady je pár dalších tipů, jak si se sušením doma poradit.
Autor videa, Smart Fox, vám vysvětlí, jak v zimě sušit prádlo rychleji. Více na kanále YouTube.com.
Pořádně prádlo vyždímejte
Vyprané prádlo může obsahovat spousty vody. Proto není od věci mu dopřát ještě jednu porci odstředění navíc. Ale pozor, ne každý materiál takové razantní „muchlování“ snese. Určitě není vhodné pro věci ze lnu nebo bavlny.
Ždímání na vysoké otáčky by totiž mohlo vlákna potrhat a látka by se tak znehodnotila. Nicméně, v případě odolnějších svršků jako jsou džíny, ložní prádlo nebo ručníky nemusíte váhat!
Po vyprání vše protřepejte!
Říká se, že ten, kdo prádlo dobře pověsí, už ho nemusí žehlit. U většiny svršků to platí a tak se nežinýrujte a každý kousek pořádně protřepejte. Tento rituál nejenom, že vyhladí veškeré záhyby, ale zároveň zbaví prádlo i přebytečné vody, proto bude schnout o poznání rychleji.
Vsaďte na rohy místností
Pokud perete větší kusy prádla, jako jsou povlečení, ručníky, prostěradla a další, využijte místnost, kde se topí a zároveň dostatečně větrá. Sušáky rozmístěte do rohů pokoje tak, aby nebyly úplně u zdi a měly možnost využít tepla na rychlejší sušení.
Díky tomu, že prádlo umístíte do rohů, ušetříte místo a zároveň zvlhčíte vzduch. S větším množstvím sušícího prádla roste vlhkost vzduchu. Pokud je větší než 60 %, může být škodlivá a způsobovat růst plísní. Proto při sušení prádla pravidelně větrejte!
Sušte, když nejste doma
Vyšší vlhkost vzduchu můžete způsobovat spoustu nešvarů, třeba bolesti hlavy. Proto naplánujte sušení prádla tak, abyste nebyli doma. Třeba vyperte v sobotu ráno a pak si udělejte s rodinou celodenní výlet. Budete mít zážitek a zároveň dáte prádlu šanci, aby se hezky usušilo. Po návratu nezapomeňte vyvětrat.
Dejte to ven!
Máte dvorek nebo zahradu? Pak se neostýchejte prádlo věšet venku. A to dokonce i při teplotách pod bodem mrazu. „Aby takové sušení mělo efekt, musíte ho správně načasovat. Pokud prádlo vyvěsíte ráno, bude mít šanci se na vzduchu „vyfoukat“ a brzy uschne. Jakmile ale půjdete se svršky navečer, riskujete, že teplota klesne a prádlo zamrzne. Takto konzervovaná voda se pak na látce drží mnohem déle a schnutí jde velmi pomalu,“ říká odbornice.