Dámy, které se v běžném životě živí navrhováním a šitím oděvů, připravily názorná videa jak ušít ústní roušky. I v kategorii střihů teď jednoznačně kralují roušky. Ve výrobny roušek se proměnily nejen krejčovské dílny divadel, ale i domácnosti. Šije doslova celé Česko.

A ke slovu přicházejí i opravdu letité, ale stále funkční mašiny. Takhle se do boje s koronavirem pustil Jiří Povolný z Prahy 7, kde vznikla pod taktovkou radnice iniciativa Sedmička šije roušky: "Oprášil jsem dávno zapomenutou dovednost. Šicí stroj LADA 77 z roku 1942 po mojí prababičce. 15 let jsem u toho neseděl. Hnací kožený řemen není v nejlepší kondici (ze začátku se z něj chvíli prášilo :-)), ale pochopil vážnost doby. :-) Zatím šiju pro tetičky a pro okolí..."

Když zásoby tkalounů a gumiček docházejí…

Zesílená poptávka po materiálu brzy „vyluxovala“ v domácnostech nejen zásoby látek, ale hlavně všeho, co je možné použít na připevnění roušek (tkalouny, gumičky). Šikovný DIY návod na "udělátko", které nahradí zakladač šikmých proužků, na svém webu caramilla.cz nabízí nabízí Petra Macháčková z Benešova. Výhodou je, že pro výrobu vázaček k rouškám není třeba stříhat látku šikmo, ale stačí rovně ustřižená.

"Do kousku kartonu stačí prostřihnout několik otvorů. Rozměry volíme podle toho, jak široký proužek chceme získat. Šířka horního otvoru udává, jak široký proužek látky budeme do zakladače dávat. Šířka dolních otvorů se rovná polovině prvního otvoru, a tak široký bude proužek před finálním složením na polovinu. Já zde například mám otvory 3 cm a 1,5 cm, protože chci vyrobit úzkou tkaničku (proto jsem taky proužek nestříhala šikmo, ale pouze rovně, na tkaničku to stačí), ta po sežehlení napůl a sešití bude mít cca 0,7 cm," radí Petra na svém webu.

Další možností, jak zhotovit zakladač na usnadnění výroby tkalounů je 3D tisk. Pro zájemce, kteří mají 3D tiskárnu, a mají chuť pomoci dobrovolníkům, kteří šijí látkové roušky nabízí hned dva návody na tisk na svém webu praha7.cz radnice Prahy 7. Další informace k tisku těchto zakladačů získáte např. ve FB skupině Sedmička šije roušky.

Na výrobu vázaček k rouškám můžeme využít i hobby špagáty (špagetová příze), které se prodávají v textilních galanteriích. Vyrobit si je můžeme i sami doma ze starých bavlněných triček. Návod jak na to velmi názorně ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

Roušky můžete poslat zdarma

Česká pošta od 19. března 2020 bude až do odvolání přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. Podmínkou je, že odesilatel bude roušky posílat zdarma bez požadavku o zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky.

Jak by měla zásilka roušek vypadat?

  • průhledný obal
  • označení poznámkou „ROUŠKY“
  • adresa adresáta i poznámka musí být na zásilce umístěny a připevněny tak, aby byly čitelné a umožňovaly běžnou manipulaci se zásilkou po celou dobu přepravy (např. samolepící štítek),
  • rozměry pro vhození do běžné domovní schránky: délka nejvýše 35,3 cm, šířka nejvýše 25 cm a tloušťka nejvýše 2 cm.
  • maximální rozměry zásilky: délka nejvýše 240 cm a součet všech jejích tří rozměrů nesmí přesahovat 300 cm,
  • zásilka musí být podána na přepážce pošty, nikoli vhozena do poštovní schránky.

S ohledem na současný maximální důraz na minimální kontakt mezi obyvatelstvem budou zásilky zasílány jako obyčejné zásilky, které je možné doručit vložením do domovní schránky nebo doručením bez nutnosti stvrzení převzetí zásilky. Více informací na webu ceskaposta.cz

Nabídka materiálu na výrobu roušek i šití na objednávku

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo na svém webu seznam firem, kde mohou zájemci zakoupit látku na ušití roušek, nebo kde tento ochranný prostředek na objednávku ušijí. Seznam se bude průběžně doplňovat: mpo.cz

„Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Povinnost nosit ochranné prostředky stanovila vláda nařízením. Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční.

Na zasedání vlády 18. března 2020 byla mj. zavedena povinnost nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest. Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek.