obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vybírat hmoždinky?

Výběr hmoždinek a tzv. kotvicích systémů, s jejichž pomocí dokážeme upevnit cokoliv do čehokoliv, je opravdu široký. Není problém najít odpovídající řešení, s nímž rychle, snadno a spolehlivě upevníme vše od háčku na obrázek až po ukotvení těžké pergoly.

Trh nabízí univerzální kotvicí prvky nebo speciální systémy, určené pro stavební materiály se specifickým vlastnostmi.

K těm prvním patří plastové hmoždinky určené do otvorů vrtaných do pevného materiálu, jako je cihla, tvárnice nebo panel a další stavební materiály. Hodí se do betonu i do měkčích hmot. 

V omezené míře, často s použitím dalšího materiálu, jako je sádra, montážní pěna, malta či speciální lepidlo, se dají použít do sádrokartonu, dutého či nepevného cihlového zdiva apod. Plastové hmoždinky slouží hlavně k upevnění vrutů.

hmoždinky hmoždinky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kovové upevňovací prvky z lisovaného pozinkovaného plechu, hliníkové slitiny, případně z nerezu se většinou používají k uchycení šroubů s metrickým závitem. Až na výjimky se po vložení do předvrtaného otvoru kotví − roztáhnou − dotažením šroubu či zatlučením trnu.

Natloukací hmoždinky

Hmoždinky Hmoždinky Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pracuje se s nimi snadno a rychle, jsou nejpoužívanějším kotvicím materiálem. Prodávají se i s vrutem, který je zčásti zavrtán do hmoždinky. 

Tento komplet vložíme do vyvrtaného otvoru, zatlučeme do něj hmoždinku a vrut dotáhneme.

Natloukací hmoždinky se prodávají ve velkém rozsahu velikostí a v provedeních určených do všech materiálů s výjimkou dutin.  

K čemu slouží turbošrouby?

Název turbošroub se používá pro upevňovací prvek, který je obvykle vyroben z pozinkovaného hutního železa a který k fixaci ve zdivu nepotřebuje další prvek. 

Hmoždinka do sádrokartonu Hmoždinka do sádrokartonu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V předvrtaném otvoru je uchycen samořezným závitem, ve kterém je spirálovitá drážka zamezující, aby se turbošroub ze zdi uvolnil. Je používán především k uchycení zárubní oken i dveří.

talířová hmoždinka talířová hmoždinka Zdroj: Archiv ireceptar.cz Talířové hmoždinky

Jsou určeny k zajištění polystyrenových desek přilepených k zateplované zdi.

Hmoždinku ve zdi fixujeme zaražením speciálního trnu.

Dutinové kovové hmoždinky

Jsou určeny především do sádrokartonu.

Tělo kovového prvku se přitažením šroubu v dutině za sádrokartonovou deskou cíleně zdeformuje.

Turbošrouby Turbošrouby Zdroj: Archiv ireceptar.cz Derfomací se vytvoří jakási mnohoramenná kotva, která se opírá o plochu desky z druhé strany otvoru.

Profesionálové používají k rychlému vytvoření kotvy speciální kleště.

 

Celokovové hmoždinky

Slouží především k ukotvení těžkých prvků, jako jsou kovové zárubně, pergoly apod. v pevných materiálech (beton, kámen, vrtaná cihla). Některé fungují podobně jako plastové hmoždinky — po zašroubování upevňovacího prvku se ve zdi roztáhnou a drží.

Další typ tvoří kužel s metrickým závitem uprostřed našroubovaný na upevňovacím kusu. Při dotahování kusu pak kužel roztahuje prstenec (trubku) navlečený na těle šroubu.

pružinová sklopná hmoždinka pružinová sklopná hmoždinka Zdroj: Archiv ireceptar.cz Pružinová sklopná hmoždinka

pružinová sklopná hmoždinka pružinová sklopná hmoždinka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Šroub upevňovacího prvku zčásti našroubujeme do matky s metrickým závitem, která je upevněna uprostřed kotvicích ramen. Ty sklopíme k sobě, hmoždinku vložíme do předvrtaného otvoru ve zdi, kde kotvicí ramena roztáhne pružina.

Trubice z drátěné síťky

Jsou určeny pro kotvení chemickou maltou, které se používá v pevných materiálech, ale vhodné jsou i do nepevného zdiva, děrovaných cihel či dutinových materiálů. 

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Do otvoru v pevném materiálu vpravíme chemickou maltu z kartuše s nasazeným speciálním nástavcem a poté vložíme šroub, který ztuhlá chemická malta zafixuje. V nejistém zdivu je postup opačný – do otvoru vložíme síťku, vpravíme do ní maltu a teprve pak vložíme šroub. 

Odborná konzultace Hornbach , foto Jan Malý

Akční letáky