Letní sezóna přináší příležitost osvěžit svůj šatník a botník novými kousky. Správný výběr letní obuvi je klíčový nejen pro váš styl, ale především pro vaše pohodlí a zdraví.

Přesto se mnoho lidí dopouští chyb, které vedou k nepříjemnostem jako jsou bolestivé puchýře, deformace chodidel nebo dokonce vážnější zdravotní problémy. V tomto článku vám poradíme, jak se těmto problémům vyhnout a co při výběru letních bot zvážit.

Na video od OC Varyáda o tom, jak vybrat letní obuv, se podívejte na YouTube:

Zdroj: Youtube

Úzké výstelky způsobují deformace nohou

Jednou z nejčastějších chyb je výběr sandálů s příliš úzkými výstelkami. Takové boty mohou vypadat elegantně, ale mohou způsobit deformaci kloubů, zejména vbočených palců.

Navíc mohou vést k narušení nehtů a podráždění kůže, což následně způsobuje vznik ztvrdlé kůže a mozolů. Při výběru letní obuvi proto dbejte na to, aby vaše prsty měly dostatek prostoru a nebyly stlačovány.

Další častou chybou je výběr obuvi s nesprávnou délkou podrážky. U sandálů a žabek by měla být vzdálenost mezi špičkami prstů a přední hranou podrážky maximálně 1,5 cm.

Příliš dlouhá podrážka může způsobit, že chůze bude nepohodlná a nebezpečná, protože hrozí zakopnutí a úraz. Naopak příliš krátká podrážka může vést k napětí svalů a nerovnoměrnému zatížení nohou, což způsobuje křeče a bolestivé zranění prstů.

Příliš volná obuv není vhodná kvůli napínání svalů

Nošení příliš volné obuvi, jako jsou baleríny nebo mokasíny, může způsobit, že boty jednoduše sklouznou z nohou. To nutí k nepřirozenému napínání svalů, což vede k nevzhledné a nezdravé chůzi, a také k bolestem kolen a zad. Volná obuv dále způsobuje vznik mozolů a dalších bolestivých problémů.

V letních měsících je důležité nosit obuv vyrobenou z přírodních materiálů jako je kůže nebo textil. Tyto materiály umožňují nohám dýchat a minimalizují pocení a zapařování, které vede k plísňovým infekcím. Přírodní materiály také často lépe absorbují pot a zabraňují vzniku nepříjemného zápachu.

Nošení uzavřených bot naboso podporuje plísně

Módní trend nošení bot bez ponožek může vypadat stylově, ale má svá zdravotní rizika. Vlhké prostředí uvnitř bot podporuje vznik plísní a bolestivých oděrek, opruzenin a puchýřů. Řešením mohou být antiperspiranty a deodoranty do bot nebo nízké ponožky, které nejsou vidět, ale zajišťují suchost a pohodlí. Navíc noha v botě ztrácí stabilitu, což vede k úrazům.

Nošení zcela rovných balerín nebo sandálů bez podpory klenby způsobuje bolest chodidel. Tyto boty často neudržují nohu ve správné poloze, což vede k deformacím a bolestem. Pro každodenní nošení jsou lepší boty s ortopedickou stélkou a mírným klínkem pod patou.

Výběr správné letní obuvi je zásadní pro vaše pohodlí a zdraví. Vyhněte se úzkým výstelkám, nesprávné délce podrážky, příliš volné obuvi a nevhodným materiálům. Dbejte na to, aby vaše nohy měly dostatečnou podporu a mohly volně dýchat.

Investice do kvalitní letní obuvi se vyplatí, protože vám umožní užít si letní dny naplno bez bolesti a nepohodlí. Při výběru obuvi se řiďte nejen vzhledem, ale také zdravotními aspekty, aby vaše nohy byly zdravé a spokojené.

Související články

Zdroj: www.youtube.com, www.zena-in.cz