S botami je to jako s lidmi… Některé jsou „bezproblémové“ a stačí je jen otřít hadříkem a jsou zase čisté jako dřív. Jiné potřebují více času a intenzivnější péči. O údržbě obuvi vždycky rozhoduje materiál. Odborníci proto majitele bot nabádají, aby si včas zjistili potřebné informace o materiálu a péči o obuv. V opačném případě hrozí, že nové polobotky, kozačky nebo lodičky se špatnou manipulací zničí. A to by byla škoda.

Chcete znát další fígle na čištění bot? Mrkněte na příspěvek autora Top Czsk. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Klasické „semišky“

Semiš (neboli velur) je druh broušené kůže, která se vyznačuje lehkou „chlupatostí“. Díky tomu semišové boty působí měkce, příjemně a pohodlněji. Pokud je máte ve svém botníku, tak si pořiďte speciální kartáček, který je z jedné strany drátěný a z druhé gumový. Drátěná část vykartáčuje nečistoty a gumová uhladí čistou kůži, aby vypadala dál tak hezky a hebce. Pokud jste na semišové obuvi zaregistrovali flíček, stačí ho ošetřit běžnou školní křídou a pak krouživými pohyby vykartáčovat. Jsou vaše „semišky“ hodně znečištěné, třeba skvrnami od bahna, potravin nebo barvy? Dobře jim udělá mýdlový roztok, který jste si namíchali z marseillského mýdla a vody. Pak už stačí vzít starý zubní kartáček, ponořit ho do roztoku a krouživými pohyby skvrnu vykartáčujte. Pozor: postupujte citlivě, aby obuv nebyla flekatá! Nakonec boty vložte na napínáky (aby zachovaly tvar) a nechte usušit. Doporučujeme semišové boty impregnovat jednou za týden. Jsou totiž měkké a rychle nasají vodu!

Kožené boty

Kůže není sice žádná choulostivka, ale do pračky nepatří. Odborníci zároveň doporučují nepoužívat žádné chemické čistící výdobytky, které mohou být agresivní a kůži poškodit. Nejlepší je použít k čištění slabý mýdlový roztok. Čistou obuv nechte vysušit a před nošením naimpregnujte. Materiál bude více voděodolný a zároveň ochrání kůži před špínou a vlhkostí.

Boty z hladké usně

Kdo má rád kožené věci, tak neváhá! Hladká useň patří mezi odolné materiály, které stačí jen vykartáčovat, (případně umýt), vysušit a nakrémovat. Suchá useň si oproti tomu nárokuje vaši větší pozornost: Pokud obuv promáčíte, okamžitě ji umyjte, nakrémujte a vyleštěte. Suchou useň ošetřujte krémem. Vyvarujte se leštících přípravků, které by mohly obuv poškodit!

Lakovaná kůže

Je elegantní a vždycky působí slavnostně. Péče o ni je nejlepší jen suchým nebo vlhkým hadříkem. Snažte se, aby se vaše boty nedostaly do styku s vodou, která by je mohla nenávratně poškodit. V obchodě s obuví si pořiďte speciální přípravek na ochranu obuvi před mrazem. Neošetřený lakovaný povrch má totiž tendenci v nízkých teplotách praskat.

Související články

Zdroje: https://m.magazinplus.cz, www.myaustria.cz