Samotné malování, přesnějí řečeno výmalbu interiéru usnadňují moderní nátěrové hmoty. Mají vysokou krycí schopnost, proto lze celkem běžně přetřít i tmavé odstíny světlejšími.

Poměrně dlouhá je také životnost malířských barev, většinou se neotírají a některé částečně odolávají vodě.

Zdi: bílé, nebo barevné?

První rozhodnutí před malováním zpravidla zní: nabílo, nebo barevně? Kdo se rozhodne pro barevné stěny, má dvě možnosti jak postupovat:

  • Tónovacími pigmenty namíchat odstín podle vlastní představy. Pigmenty se vyrábějí v základních barvách, podle koncentrace lze připravit barvy světlé či tmavší. Kdo hledá jinou než základní barvu, může samozřejmě experimentovat a smíchat několik pigmentů dohromady. Je však třeba počítat s dostatečným množstvím namíchaného odstínu; namíchat novou várku zcela totožného odstínu prakticky není možné.
  • Další možností jsou kolorovací centra, která nabízejí stovky odstínů. Namíchají je na počkání a přidají procentuální rozpis použitých barev, aby bylo možné namíchat tentýž barevný tón.

Pozor ovšem na případy, kdy barvy v místnostech měníte při každém malování. Platí totiž, že žluté a červené odstíny méně kryjí, a tak například nátěr modré stěny nemusí dopadnout právě optimálně. Dosáhnout požadovaného odstínu lze teprve třetí až čtvrtou vrstvou!

Když je bílých více

Jednodušší to však nemají ani ti, kdo se rozhodnou pro bílé stěny. Na trhu lze objevit několik odstínů bílé. Zvýšení bělosti firmy dosahují zpravidla přidáváním bílých pigmentů – titanové běloby. Podle jejího množství se potom barvy dělí do několika kategorií – nejnižší a nejlevnější je standard, druhá nese zpravidla označení plus či bonus. Výrobky nejvyšší kategorie a bělosti poznáte podle označení polar, profi a podobně.

Standardní barvy se doporučují spíš do sklepů, garáží či do technického zázemí, nejsou totiž ideálně bílé. Do obytných interiéru jsou lepší nátěry ve vyšší třídě, které působí velmi čistě – a právě o to jde při malování především. Navíc tyto sněhobílé barvy ještě zvyšují intenzitu osvětlení: Díky nim získáte pocit, že je v místnosti více světla.

Kde začít?

Nejnáročnější a nejdůležitější na malování není ani výběr barvy, ani úklid, ale příprava před ním. Na zdech nesmí zůstat praskliny, otvory po hřebících a skobách, vydrolená místa, uražené rohy ani jakékoli skvrny, které by mohly skrz nový nátěr prosvítat.

Stěny s více vrstvami barvy je třeba oškrábat (platí to i pro stěny vymalované disperzními barvami). Ke škrábání se ideálně hodí nepružná, takzvaná lakýrnická špachtle. Pokud jste někde omylem vytvořili nežádoucí rýhu, naneste retušovací tmel.

Jsou–li stěny hodně špinavé, doporučuje se je před malováním umýt šesti až deseti litry horké vody, v níž rozpustíte asi jeden kilogram mazlavého mýdla.

Omytí stěn je důležité především v kuchyni, kde je třeba odstranit nejen viditelnou špínu, ale i mikroorganismy, které se rozmnožují ve vrstvě mastných usazenin.

Úklid po malování zjednoduší vystěhování menšího zařízení a pečlivé zakrytí nábytku, svítidla, oken i podlahy fólií. Jednotlivé díly fólie se dají spojit samolepicími páskami určenými právě pro malování. Hodí se výborně také na přelepení zásuvek, podlahových lišt a dalších drobnosti, jejichž mytí by trvalo dlouho a mohlo by zanechat stopy na nové výmalbě.

Vysavačem odstraníme případné pavučiny. Topení je lepší vypnout, aby nevířilo v místnosti prach.

Barvy a jejich účinky

Bílá patří mezi neutrální odstíny. Působí klidně a vyváženě a lze ji použít kamkoli. Hlavně ale nepohlcuje světlo.

Žlutá se hodí hlavně do obývacích a dětských pokojů, jídelen i chodeb. Patří k nejpříjemnějším, dokáže zesvětlit jakýkoli prostor.

Oranžovou odborníci také doporučují do dětských a obývacích pokojů, jídelen a kuchyní. Má podobné účinky jako žlutá, prostor opticky zvětšuje a prozáří, vyvolává pocit prostornosti.

Červená je vhodná pouze do velkých a světlých místností, neboť prostor opticky zmenšuje, ve velkém množství může také unavovat.

Modrá je vhodná pro kuchyně, koupelny, ložnice a pracovny. Její světlé odstíny působí vzdušně a lehce. S těmi tmavými opatrně – vyvolávají pocit napětí a zmenšují prostor.

Zelená se doporučuje pro ložnice, pracovny a reprezentativní prostory. Je to barva jistoty a spokojenosti a má uklidňující účinky.

Fialová je extravagantní, tajemná a exkluzivní barva. V tmavém provedení je vážná a slavnostní, tudíž vhodná do reprezentačních a obytných prostorů.

Hnědou lze použít do obytných prostor, ložnic i pracoven. Patří mezi zemité odstíny, které zmírňují napětí.

Černá je strohá a věcná, volíme ji pouze v kombinaci s jinými odstíny.

Foto IKEA a Shutterstock