obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vyrobit betonová koryta pro květiny

Betonová pěstební koryta se dají vyrábět kdykoliv, kdy to počasí dovolí. Jen je třeba vybrat vhodné zákoutí pro vyhloubení jámy — formy — a dobře promyslet rozměry nádoby kvůli přesunutí na místo určení.

  • Vykopeme jámu o rozměrech budoucího koryta. Měli bychom myslet na to, že s korytem budeme dále manipulovat, takže je nebudeme dělat příliš velké.
  • Připravíme beton. Buď s vodou rozmícháme už hotovou koupenou směs, nebo promícháme tři díly písku s jedním dílem cementu.
Beton nanášíme na stěny jámy, která slouží jako forma Beton nanášíme na stěny jámy, která slouží jako forma Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • Pokud vykopanou jámu jako formu vyložíme igelitem, budou stěny hladší a rovnější.

    Beton nanášíme na stěny jámy, která slouží jako forma. Vytvarujeme koryto. Dno můžeme vybavit odtokovými otvory: Do čerstvého betonu vložíme dřevěné kolíky, které po vytvrdnutí vyrazíme.

  • Beton necháme zrát. Záleží na počasí, pokud bude vlhko a zima, může to trvat i déle než týden. Pak koryto vyjmeme a umístíme na konečné stanoviště.
  • Pokud jsme odtokové otvory do dna koryta neudělali při betonování, lze je nyní vyvrtat vidiovým vrtákem. Vrtané místo ale musíme podložit.
Koryto vysypeme zeminou a osázíme vhodnými květinami Koryto vysypeme zeminou a osázíme vhodnými květinami Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • Koryto vysypeme zeminou a osázíme vhodnými květinami.

Foto autorka

Akční letáky