V dnešní době není problém pořídit si jeden z bezpočtu plastových nebo i dřevěných boxů, které zkrátka jen přivezeme domů a postavíme na zahradu. Ale ruku na srdce: většina z nás bude mít větší radost z vlastnoručně vyrobeného kousku, kterému můžeme vdechnout osobitost.

Máte-li doma zbylý materiál třeba ze stavby, vyjde taková “truhla” navíc mnohem levněji. Pusťme se do toho, výsledek se vám bude určitě líbit. 

Jednoduchý návod najdete také na youtube v kanálu Crafted by Ray:

Zdroj: Youtube

Kvalita materiálu rozhoduje

Pravdou je, že pokud chceme vytvořit kousek, který vydrží déle než jen jednu jedinou sezónu, musíme dobře vybírat materiál, z něhož box vyrobíme. Dnes již není problém sehnat ve specializovaných prodejnách dřevo ošetřené proti působení povětrnostních vlivů.

Sáhněte nejlépe právě po něm a budete mít po starostech. Ještě než se pro dřevo vydáte, bude třeba rozmyslet si dobře rozměry budoucího boxu a podle toho nakupovat. 

Pečlivě a přesně...

Nejprve bude třeba přesně rozměřit a uříznout prkna tak, aby bylo možné je spojit pomocí lepidla a kolíků, zasazených do předvrtaných děr, do jednoduchých ploch, které poslouží jako bočnice boxu. Samozřejmě půjde o dvě a dvě stejné desky pro délku a šířku truhly.

Další na řadu přijde spodní díl, který vyrobíme stejným způsobem a jeho velikost musí přesně kopírovat vnější rozměry boxu. I tady se vyplatí nespěchat, dobře měřit a pečlivě lepit. 

Pozor na víko

Jakmile se dostaneme k výrobě víka (znovu zcela stejným způsobem), budeme počítat s tím, že chceme, aby na třech ze čtyř stran mírně přesahovalo budoucí box. Jednak tím zabráníme zatékání vody do truhly, a druhak bude snadné ji otvírat.

Řekněme, že budeme chtít pěticentimetrový přesah – pak horní deska bude na délku o deset a na šířku o pět centimetrů větší, než bude vnější rozměr boxu. Nakonec desky ještě jednou přeměříme a případné nepřesnosti začistíme pilou. Hotovo? Můžeme pokračovat. 

Je třeba spojit korpus

V tuto chvíli dojde na spojování jednotlivých připravených desek. Stejně jako jednotlivá prkna, i hotové bočnice spojíme po vyvrtání děr kolíčky, které zajistí i pevnost lepidla. Než vše zaschne, musíme korpus fixovat v požadovaném tvaru a hlavně v pravých úhlech.

Jakmile si budeme jisti, že se tato část konstrukce nebude dále hýbat a lepidlo je dostatečné suché, pustíme se do instalace dna a víka boxu. 

Dvě formy dna

Dno boxu můžeme vyrobit buď prvně popsaným způsobem a pak na spodní stranu již jen důkladně přišroubovat a dozajistit lepidlem. Je tady ale ještě jedna možnost, kdy ke korpusu přišroubujeme jen podélné nosné lišty, které budou přesahovat do vnitřního prostoru truhly.

Na jejich vnitřní stranu pak budeme do boxu vkládat jednotlivá prkna, která k nosným lištám přišroubujeme. Vznikne tak jakýsi rošt, který můžeme mírně provzdušnit tím, že prkna nedorazíme k sobě. 

Víko na panty

Víko boxu pak musí být možné zvedat, proto nebude připevněno jinde, než na dvou či třech místech, a to pomocí pantů, respektive závěsů. Znamená to, že zadní podélná strana bude lícovat s korpusem boxu a v přední části bude přesahovat o oněch pěch centimetrů.

Po délce bude na každou stranu přesahovat o stejný kus. Co zbývá? Už jen řetízek nebo provázek, který zajistí, že se víko nepřevrátí dozadu, a také “nožičky”. Ty můžeme sice vyrobit z odřezků, ale jistější bude využití koupeného hotového výrobku. Takové nožky můžeme ke korpusu jen jednoduše přišroubovat. 

Budete zdobit?

Tím bude jednoduchý box hotový. Jste ale ještě tvořivější? Pak samozřejmě nikomu není bráněno v jakékoliv další úpravě, ozdobě nebo třeba přidání ozdobných prvků. Vaše zahrada bude zase o trochu hezčí. 

Související články

Zdroje: www.bauhaus.cz, www.truhlarime.cz, www.nejremeslnici.cz