Chybí vám v zahradě ohniště?
Voda, ale i oheň patří mezi oblíbené zahradní prvky. Ohniště je navíc také praktické. Pokud se vám zdá pozemek příliš malý na otevřený oheň, prostoru chcete využívat jinak, anebo prostě tušíte, že byste takové místo vyžívali jen párkrát za rok, popřemýšlejte nad přenosným ohništěm.
Takové ohniště může být docela elegantní. Můžete jej také snadno schovat v době, kdy pro něj nebudete mít využití a zároveň je třeba vypíchnout, že v žádném případě nejde o gril. I když jistá podoba by tu byla.
Jestli se chystáte na výrobu přenosného ohniště třeba z již nefunkčního bojleru, tak se podívejte, jak na to. Zručný kutil má nejen spoustu skvělého nářadí, ale také trpělivost a zkušenosti, jak s materiálem zacházet. Tento a další příspěvky najdete na YouTube kanálu „klimbíkova bastlírna“.
Z čeho vyrobit přenosné ohniště?
Oč jde? V podstatě o jakoukoli, respektive dostatečně silnou plechovou mísu. V příspěvku jste mohli slyšet také výčet nápadů, co všechno by se dalo na takovou kovovou mísu použit. Autor příspěvku nicméně nabádá vybrat alespoň 3 mm silný kov, který podle něj vydrží významně déle.
Přenosné ohniště může být drahý špás, rozhodně pokud srovnáte nákup nového ohniště s použitím materiálů z druhé ruky. Takový projekt pro kutily sice vyžaduje práci i správné nástroje, ale výrobek díky tomu budete mít téměř zadarmo.
V příspěvku jste mohli vidět vyříznutí široké a poměrně plytké mísy z bojleru, stejně můžete uříznout i kovový barel. Tato řešení patří k nejelegantnějším. Pokud zbrousíte hezky i okraj, tato ohniště jsou úhledně pravidelná a kulatá, což jaksi tradičně k ohništím patří.
Pokud byste si poradili jen s kovovou obručí, použitelný je například buben vysloužilé pračky nebo i středová kovová část kol automobilu. Nenašlo by se však elegantnější řešení za málo peněz?
Na práci s kovem si netroufáte?
Hotová a docela pěkná kovová vědra, vany, ale také míchací obdélníkové vaničky či maltovníky najdete v nabídce stavebnických potřeb a také pomůcek pro zedníky. Ve většině případů se můžete setkat s plastovými nádobami, ale stále jsou ještě k dostání i kovové nádoby, jejich tloušťka stěn je okolo 4 mm, což by bylo vyhovující.
I když není snadné plechové nádoby v online prodejnách najít, určitě stojí za to strávit nějaký čas pátráním. Cena se obvykle pohybuje v nižších stovkách.
Zdroje: ceskykutil.cz, restore.tchabitat.org