Nechcete se zbytečně zbavovat nevyužitých kýblů? Dobře děláte! Byla by škoda je nadále nevyužít. Obzvlášť na zahradě vám ještě udělají skvělou službu. I když už nevypadají jako nové a mohou být děravé, s trochou fantazie a kreativity z nich vykouzlíte neocenitelné pomocníky nebo dokonce dekorativní prvky do vaší zelené oázy klidu.

Jak jednoduše přeměnit starý kyblík na krásný taburet? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Christine Nore:

Zdroj: Youtube

Originální květináč

Do starých kyblíků můžete vysázet nejen okrasné rostliny, ale i některou zeleninu. Stačí, když do nich uděláte na dně či po bocích otvory, aby měla kudy odtékat nadbytečná voda, vytvoříte drenážní vrstvu kamínků a dodáte zeminu. Pokud je kýbl kovový a má patinu, už s ním nic dělat nemusíte, plastový květník lze přetřít barvou a pomalovat.

Stojan na slunečníky

Pokud na zahradě využíváte slunečníky, které nemají pevnou základnu a musíte je stále někam zapichovat a připevňovat, upevněte je ve starém kyblíku. Nejprve náležitě vycentrujte tyč slunečníku v nádobě a pak ji naplňte pár kameny. Obsah zalijte rychleschnoucím betonem a nechte zatvrdnout.

Odkládací stolek

Starý kbelík můžete během chvilky přeměnit také v zajímavý a originální odkládací stolek. Nejprve nádobu pečlivě očistěte a následně polepte zbytky látky nebo silnými provazy. Výběr materiálu a jeho barevnost by měly být v harmonii s ostatními částmi zahrady.

Na dno kbelíku pak přilepte nebo přišroubujte kus kruhového pevného kartonu, ale lepší je využít pevnou překližku. Horní plochu stolu odekorujte dle své fantazie. Můžete ji natřít barvou, ale stejně tak polepit nějakou praktickou a výraznou tkaninou.

Závěsné světlo pod pergolu

Nudné a obyčejné svítidlo můžete vyměnit za osobitý kus, který vlastnoručně vyrobíte. Můžete využít nejen klasické velké kyblíky, ale i ty menší dětské určené na hraní. Nádobu nejprve řádně očistěte a pak v ní vyvrtejte po celé ploše otvory, kterými bude později pronikat světlo.

Můžete si pohrát i s originálními obrazci, které budou později paprsky světla vytvářet. Nezapomeňte na jeden větší otvor uprostřed dna, kudy povede žárovka s kabelem.

Jak ekologicky likvidovat kbelíky

Ekologická likvidace kbelíků zahrnuje několik kroků, které minimalizují jejich dopad na životní prostředí. Prvním krokem je zjistit, z jakého materiálu je kbelík vyroben. Plastové kbelíky je možné recyklovat, pokud jsou čisté a bez zbytků nebezpečných látek. Vhodné je je umístit do kontejneru na plast nebo je odvézt do recyklačního centra. Kovové kbelíky lze odevzdat ve sběrně kovového odpadu, kde budou recyklovány. Pokud kbelíky už nejsou vhodné k použití, ale stále jsou celistvé, můžete je zkusit nabídnout na online platformách pro darování nebo prodej, případně je využít kreativním způsobem. Kbelíky, které nelze recyklovat ani znovu použít, je důležité odevzdat ve sběrném dvoře, kde budou odborně zlikvidovány.

Související články

Zdroje: www.housedigest.com, www.primainspirace.cz