Ja osvěžit starou konev?

Potrpíte si na hezoučké věcičky a nevadí vám, že si budete muset dávat pozor při jejich používání. Nebo máte konve a plecháčky, které se stanou výzdobou vašeho domova či zahrady?

Podívejte se na to, jak ozdobit konev na zalévání technikou decoupage. Tento příspěvek pro vás připravila autorka z YouTube kanálu Svetlana AistCraft.

Zdroj: Youtube

Dekorativní dekupáž není jen o srnkách a andělíčcích

Decoupage neboli počeštěle dekupáž je technika, která se používá k ozdobnení všeho možného včetně velkých kusů nábytku. Obrázky nejsou malované ručně, ale samozřejmě si je můžete dozdobit, dokreslit a domalovat podle vlastní představy. Základem je obrázek tradičně ve vintage stylu nebo s venkovskou tématikou. Není to však pravidlo.

Ke zdobení tím to stylem se hodí používat tištěné zajímavé dekory z papírových ubrousků, ale existují i speciální obrázky, které bývají již ve formě samolepky, takže není třeba řešit lepení. Nicméně jde o to, aby byl obrázek na velmi tenké vrstvě, která pak s povrchem dekorovaného předmětu téměř splyne.

Oblíbenými tématy jsou nejen srnky, ptáčci a motýli, ale také květiny nebo ovoce. Jaké téma zvolíte vy, je ale rozhodně jen na vás. Krásné téma jsou i Vincent Van Goghovy rozkvetlé mandloně nebo secesní vzory, které také mají nádech starých dob.

Na práci budete potřebovat jen několik speciální výtvarných potřeb. Jde především o bílé lepidlo, obrázky, nůžky, štětce, smirkový papír, lak a případně také krakelovací lak, který vytvoří popraskání. |To pak připomíná strukturu laku a barev, které velmi zestárly.

Konev v novém kabátě s puntíky či textem

Chcete-li něco stylovějšího, a tak akorát na venkov i do města, pořiďte vaší konvi nový kabátek pomocí barvy ve spreji a trošky bílé či metalické barvy. Cílem je nastříkat konev hezkou pastelovou barvou nebo jiným trendy odstínem, kterých najdete v hobby marketu nepřeberné množství. Můžete skončit i tím, ale také se nabízí ještě vizáž trochudotvořit.

Konev dobře očistěte a ideálně také osmirkujte, aby barva lépe držela. Po nanesení základní dominantní pastelové barvy si dejte jen trošku bílé nebo metalické barvi na suchý štětec, ale ještě lépe na houbičku. Zasychající barvou otřete nejvíc vystavená místa, hrany, různé vruby a výstupky na povrchu konve nebo sáhněte po štětečku a přimalujte konvi stylové puntíky.

Milovníci levandulí a Provence mohou sáhnout po odstínech fialkové, růžové, bílé a krémové barvy. Stále se nosí světlé odstíny do tyrkysová, ale také mátové, limetkové nebo šalvějově zelené.

Pokud si chcete zahradnické náčiní vydekorovat nápisy i to je možné. Najděte si staré typy fontů čili druhů písma a udělejte si šablonu s krátkým textem. Třeba „Les jardiniers de Kersk“, a pak budete mít i vtipný dárek.

Blýskavé kapičky ze staré konvičky

Nejsou decoupage ani puntíky váš šálek kávy a spíš chcete konev nebo konvičku vyřadit? Nevadí. Způsobů, jak udělat z konve něco speciálního je spousta. Chcete-li použít konev nebo starou kovovou či emailovou konvici v zahradě, máte rádi nádech starých časů i trošku nevšedního dekoru, ale obrázky ani barvičky vás příliš neoslňují?

Zavěste si konvici a ze zobáčku jí nechejte kanout několik skleněných broušených korálků. Když dobře odhadnete místo, bude se světlo přes broušené sklo lámat tak, aby ve stínu vykouzlilo pár duhových prasátek.

Budete ale muset najít takové místo, kde budou korálky dobře osluněné, ale zároveň bude v blízkosti stinné posezení, altán nebo pergola. Je to prosté i hravé. Ani moc, ani málo!

Další uplatnění starých konví

Stará konev může na zahradě plnit řadu užitečných funkcí. Může sloužit jako originální květináč pro různé rostliny a bylinky, čímž přidá zahradě rustikální a osobitý vzhled. Stačí ji naplnit kvalitní zeminou a zasadit oblíbené květiny nebo bylinky. Kromě toho se konev může stát netradičním napajedlem pro ptáky nebo hmyz, čímž podpoří biodiverzitu na zahradě. Rovněž ji lze použít jako zajímavý vodní prvek, třeba jako součást malé zahradní fontány, která přinese do zahrady uklidňující zvuk tekoucí vody. Takto může stará konev nejen esteticky obohatit zahradu, ale i přispět k jejímu ekosystému.

Související články

Zdroje: ceskykutil.cz, empressofdirt.net