Abychom zabránili rosení na vnějších stěnách splachovací nádrže, vložíme dovnitř polystyren o síle 10 mm a přilepíme ho sanitárním silikonovým tmelem, který odolává vodě.

Nejdříve ovšem musíme zjistit, zda je na izolaci v nádrži místo, tedy zda je plovák vzdálen od stěn více než zmíněných 10  mm. Pokud ne, uzpůsobíme izolaci a vyřízneme v ní místo pro plovák.

Po odpojení ventilů prázdnou nádrž umyjeme od usazenin, dobře ji vysušíme fénem nebo horkovzdušnou pistolí a s vkládáním izolace začneme ode dna.

Vyrobíme si papírovou šablonu pro jednu polovinu, přičemž bereme v úvahu sílu desky, zešikmení stěn nádrže a umístění upevňovacího šroubu. Podle šablony vyřízneme z polystyrenu obě poloviny a vlepíme je.

Tmel z kartuše nanášíme tryskou o průměru 2–3 mm na spodní stranu blízko obvodu a kolem otvoru pro šroub. Na výřezy pro šrouby přilepíme odřezky polystyrenu.

Podobně si počínáme i při obkládání stěn. Dlouhé boční stěny mají mírné zaoblení, použijeme proto rovné kusy polystyrenu lichoběžníkového tvaru, které uprostřed podložíme pásky širokými asi 2 cm. Nejdříve přilepíme pásek, potom desku. Tmel nanášíme ve vlnovce.

Bereme v úvahu i vzdálenost plováku od zadní stěny. Obvykle stačí jen mírný sklon jeho vedení, aby se pohyboval rovnoběžně se zadní stěnou v dostatečné vzdálenosti. Případné větší mezery ve spojích vyplníme tmelem, do kterého vtlačíme odřezky polystyrenu. Vnitřní výplň nemusí být nutně vodotěsná.

Než si připravíme druhou stranu, stačí na chvíli o mírně prohnutou desku něco opřít.

Nakonec podle šablony odřízneme kratší boční desky a natěsno je vsuneme mezi ty delší. Všechny desky by měly asi o 4 cm vyčnívat nad úroveň hladiny.

Namontujeme oba ventily a pokud to konstrukce dovolí, posuneme plovák nahoru, abychom kompenzovali zmenšený objem vody. Nádrž ale necháme prázdnou a otevřenou alespoň přes noc, aby tmel ztvrdl.

Ing. Evžen Duša, Praha