Jehnědy lísky jsou krásné, ale pro alergiky naprosto nevhodné.
Zdroj: Malivan_Iuliia / Shutterstock.com

Jarní aranžmá mžikem proměníte na velikonoční. Fotoinspirace i pro začátečníky.

Pro jarní aranžmá můžeme skvěle využít nejrůznější větvičky. Zatímco některé jsou efektní díky barevné kůře, jiné nám během několika dní prozáří byt svěží zelení. Pak už můžeme přidat pár květů a iluze jara je dokonalá.

Příroda už se mohutně chystá na příchod jara. Na lískách se prodlužují jehnědy, atraktivní jsou i proutky vrby jívy, které zdobí tzv. kočičky. Ale spoustu parády nám doma ve váze nadělají i obyčejné březové větvičky. Stačí je ustřihnout a vložit do vázy s vodou. Rychle obrážejí také větvičky modřínu. Zvlášť pěkně vypadají ty, na kterých jsou loňské šišky.

Svěží zeleň nabídnou i větvičky modřínu. Svěží zeleň nabídnou i větvičky modřínu. Zdroj: Galina Grebenyuk / Shutterstock.com

Proutky zelené, červené či zlatožluté

Kultivary svídy bílé a svídy krvavé nám poskytnou množství atraktivních prutů. Kultivary svídy bílé a svídy krvavé nám poskytnou množství atraktivních prutů. Zdroj: Shutterstock.com / Ole Schoener

Proutky, které se vám budou hodit k tvorbě jarních či velikonočních dekorací, můžete získat velmi v tomto období velmi snadno. Prořezávky okrasných i ovocných dřevin jsou v plném proudu a tak se často stačí poohlédnout při procházce. Mimořádně atraktivní jsou větve kroucených vrb či lísek. Někdo je raději loupe či barví, ale nádherně vypadají v přírodní podobě. Zajímavě tvarovanou větvičku můžete jen tak vložit do vázy či jiné zajímavé nádoby.

Spoustu parády udělají také mladé pruty svíd. Zelená kůra je charakteristická pro svídu krvavou (Cornus sanguinea var. Viridissima). Sytě zelené pruty má např. zákula japonská (Kerria japonica). Korálově červenou kůrou vyniká svída bílá (Cornus alba ´Sibirica´), vínově červenou kultivar svídy bílé ‘Elegantissima’. K dalším kultivarům svídy s atraktivním zbarvením patří také´Argenteomarginata´ a ´Speathii´.

Jednoduché jarní aranžmá v misce

V nízké misce můžeme snadno vytvořit vlastní jarní aranžmá. Poohlédneme se po zajímavě tvarované větvičce a vhodné nižší nádobě s nepropustným dnem.

Ze zelená aranžovací hmoty pro živé květiny snadno vyřízneme potřebný tvar. Ze zelená aranžovací hmoty pro živé květiny snadno vyřízneme potřebný tvar. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

K uchycení větviček použijeme zelenou aranžovací hmotu pro živé květiny. Nožem nejprve odřízneme potřebný tvar a pak necháme materiál nasáknout vodu. Do takto připravené hmoty už můžeme snadno zapichovat rostlinný materiál.

Pro jarní dekorace jsou atraktivní zajímavé větvičky. Pro jarní dekorace jsou atraktivní zajímavé větvičky. Zdroj: Iwona Ziomek / Shutterstock.com

Na snímku jsou použity žluté květy plnokvětých pryskyřníků asijských (Ranunculus asiaticus), které se v květinářstvích nabízejí v množství pastelových barev. Zvolit můžeme i jiné jarní květy, např. tulipány, narcisy. Podle svých možností pak můžeme misku doplnit např. neolistěným borůvčím nebo větvičkami vrby jívy s kočičkami či lísky s jehnědami. Aranžovací hmotu snadno zamaskujeme trochou mechu.

Obyčejné jarní aranžmá proměníme ve velikonoční dekoraci přidáním křepelčích vajíček. Obyčejné jarní aranžmá proměníme ve velikonoční dekoraci přidáním křepelčích vajíček. Zdroj: Iwona Ziomek / Shutterstock.com

Velikonoční pondělí bude letos 13. dubna. Pokud už máme chuť se začít těšit na Velikonoce, pak stačí přidat několik křepelčích vajíček a drobnou přízdobu třeba v podobě líhnoucího se kuřete.

Akční letáky