Úklid domácnosti se dá provést snadno a bez nákladných chemických prostředků. Často k tomu nebudete potřebovat ani nic jiného, než co už se ve vaší domácnosti nachází. Pojďme vyzkoušet některé vychytávky , jak uklidit například pomocí zubní pasty, doma vyrobených tablet do WC anebo s využitím Coca Coly.

Na vanu, umyvadlo nebo na nádobí

Potřebujete důkladně vyčistit vanu nebo umyvadlo? Připravte si vlastní domácí prostředek na čištění. Potřebovat budete kousek obyčejného mýdla, 100 g jedlé sody a 100 ml horké vody. Asi 100 g mýdla nastrouhejte najemno do misky, postupně přidávejte vodu a neustále míchejte. Až směs začne pěnit, začněte vmíchávat jedlou sodu. Chcete-li mít čisticí prostředek příjemně voňavý, přidejte ještě několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje. Jakmile ze směsi vznikne jednotná pasta, máte hotovo. Nejspíš brzy zjistíte, že jeho využití je mnohem širší, než jen na vanu, umyvadlo nebo sprchový kout.

Na pachy a choroboplodné zárodky v kuchyni zaútočte citronem

Bez chemie, která zbytečně dráždí pokožku i sliznice všech členů vaší domácnosti provoňte celou vaši kuchyň nebo toaletu pomocí citronu se solí. U citronu nařízněte podélně jen kůru k dužině. Udělejte několik zářezů do kůry a ty vyplňte kuchyňskou solí. Citron nechejte působit na místě uprostřed kuchyně. Zbaví místnost bakterií choroboplodných zárodků a navíc celou kuchyň krásně provoní.

Domácí čisticí tablety do WC

Není vám lhostejné, kolik toxického odpadu odtéká z vaší domácnosti? Připravte si tedy na čištění vaší toalety doma vyrobené čistící tablety. Zvládnete to i bez drahých a neekologických přípravků zakoupených v drogerii. S domácími tabletami vyrobenými ze sody, octa, citronové šťávy a peroxidu vodíku dokážete vaše WC vyčistit hravě a spolehlivě.

V menší misce smíchejte 160 g sody bikarbony s 60 ml citronové šťávy. Nelekněte se, když směs začne pěnit. Ve druhé misce smíchejte ocet a peroxid vodíku a vzniklou směs přidejte k sodě s citronovou šťávou. Pro potlačení zápachu na toaletě můžete přidat ještě několik kapek vonného oleje. Lžíci odeberte část vzniklé hmoty a rukama (v gumových rukavicích) vytvarujte koule. Ty umístěte na papír a nechejte minimálně 4 hodiny (ale klidně i přes noc) prosychat. Poté, co WC tablety uschnou, uložte je do čisté sklenice nebo jiné vzduchotěsné nádoby. Používejte k čištění toalety cca 2 x do týdne.

Nevypijte všechnu Colu

Díky často propíranému složení Coca Coly můžete využít tento nápoj mnoha odlišnými způsoby. Jedním z nich je například čištění toaletní mísy anebo zašlých mincí. Mince namočte do Coly na několik minut a po vytažení je opláchněte čistou vodou. Při čištění toalety je potřeba nalít plechovku Coly do mísy, nechat hodinu působit, pak očistit štětkou a spláchnout. Znečistil si váš partner oblečení benzínem a nemůžete se zbavit toho zápachu ani po vyprání? Pak stačí vylít plechovku Coly do prádla a zapnout klasický prací program. Oblečení z pračky vytáhnete příjemně voňavé. S pomocí Coly odstraníte i připáleninu na nádobí. Stačí vyzkoušet. Polijte nádobí colou, nechejte chvíli působit a pak vytřete houbičkou na nádobí.

Se zubní pastou nejen na koberec

Také zubní pasta je perfektním pomocníkem při domácím úklidu. Nevěříte? Vyzkoušejte ji třeba na zaschlou skvrnu od kávy, bláta nebo vína, která zůstala na vašem koberci. Nejprve naneste na skvrnu trochu zubní pasty, tu pak vetřete do vláken koberce, nechejte chvíli působit a následně odstraňte suchým savým hadříkem. Pochopitelně je dobré vyzkoušet působení pasty nejprve na nějakém méně viditelném místě koberce, například v rohu pod nábytkem.

Zubní pasta si ale skvěle poradí i s žehličkou, na které jsou připálené usazeniny anebo s žehličkou na vlasy, na níž zůstaly nečistoty. Přístroj nechejte nejdříve vychladnout, na kousek měkkého hadříku naneste trochu pasty a rozleštěte ji po povrchu přístroje. Následně čistým hadříkem setřete. A jestliže vám zůstala na konferenčním stolku nevzhledná kolečka od skleniček s nápoji, zkuste zubní pastou vyleštit povrch stolku. Uvidíte, že zubní pasta stolečku opět vrátí lesk beze skvrn a čmouh.