Jarní věnec na dveře z proutí a umělých květin už navodí i velikonoční náladu.
Zdroj: alicja neumiler / Shutterstock.com

Jarní věnec na dveře z proutí – rychlá a levná dekorace nejen na Velikonoce

Proutěný věnec na dveře zhotovíte snadno a s minimálními náklady i bez předchozích zkušeností. Asi největší investicí bude čas, který věnujete hledání vhodných větviček a doplňkových dekorací.

Proutěný základ

Ideálním základ pro jarní či velikonoční věnec představuje proutí, ale velmi zajímavě působí i korpus ze suché trávy. Pokud budeme proutěný věnec kupovat, může nás v závislosti na velikosti stát 200 i více korun. Snadno si však základ vytvoříme sami. Korpus nemusí být zdaleka tak pevný, jako pro adventní aranžování. Na spletení můžeme použít nejen vrbové či lískové proutí, ale také třeba červeně zbarvené větvičky svídy bílé.

Drobnosti na ozdobu jarního (velikonočního) věnce

Záleží jen na nás, zda si věnec zhotovíme v pestrých či pastelových barvách. Jako doplněk skvěle poslouží materiály v přírodních barvách (lýko, sláma).

Křepelčí vejce připevníme na základ věnce tavnou lepicí pistolí. Křepelčí vejce připevníme na základ věnce tavnou lepicí pistolí. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

  • Vejce jsou symbolem jara a nového života. Pro zdobení se nám budou hodit drobná vajíčka (použít můžeme vyfouknutá křepelčí, případně koupit dekorační) nebo části slepičích skořápek.
  • Květy – zvolíme-li živé květy (např. hyacinty, narcisy, tulipány, petrklíče), musíme počítat s kratší životností dekorace či nutností jejich obměny, zvlášť při umístění v bytě. Životnost květů můžeme prodloužit plastovými ampulemi na vodu. Jsou opatřeny víčkem s dírkou a prodávají se v různých průměrech a délkách v prodejnách s floristickými potřebami. Výborně poslouží také umělé květiny. Jen bychom se měli držet typických jarních druhů. Hodit se mohou např. primule, konvalinky, sněženky, tulipány, narcisy, modřence.

Detail ozdobené části velikonočního věnce na dveře. Detail ozdobené části velikonočního věnce na dveře. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

  • Zeleň – k přizdobení můžeme využít mech, větvičky stálezeleného buxusu či břečťanu. Dobře poslouží také barvínek, známý jako brčál.
  • Velikonoční symboly – hodí se drobná dekorační kuřátka, slepičky, kohouti, zajíčci, peříčka.
  • Stuhy – podle potřeby zvolíme vhodnou barvu a šířku stužky či krajky.

Zdobení základu věnce

K proutěnému základu nejprve připevníme aranžérským drátkem mech a proutky vrby jívy. K proutěnému základu nejprve připevníme aranžérským drátkem mech a proutky vrby jívy. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

K připevnění proutků a mechu k základu věnce se nejlépe hodí slabý drát. V hobby prodejnách a aranžérských potřebách jej seženeme pod označením drátek myrtový (průměr 0,35 mm a prodává se na špulce v barvě stříbrné, zelené a hnědé). Barvu drátku zvolíme tak, aby byl co nejméně nápadný.

Drobnobnosti, ať už skořápky vajec či velikonoční symboly nebo umělé jarní květiny, snadno připevníme za pomoci tavné lepicí pistole.

Hotový velikonoční věnec můžeme pověsit na dveře či zeď. Hotový velikonoční věnec můžeme pověsit na dveře či zeď. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Výhodou je, že nemusíme věnec zdobit po celém obvodu, ale bohatě postačí ozdobení ve spodní části. Na hotový věnec pak můžeme ještě přivázat mašličku či stužky. Další inspiraci na výrobu jarního věnce, včetně ukázek postupu, najdete v naší fotogalerii. Pěkně vypadá věnec přizdobený rozkvetlými větvičkami zlatice, ale ten v plné kráse nevydrží dlouho. Pro trvalejší výzdobu je třeba použít zlatici umělou.

Věnec z proutí přizdobený zlaticí. Věnec z proutí přizdobený zlaticí. Zdroj: Noel V. Baebler / Shutterstock.com

Mnohem déle bude dobře vypadat věnec přizdobený svazky větviček vrby jívy. Tzv. kočičky nevypadají povadle ani po zaschnutí. Takový věnec můžeme použít nejen k zavěšení na dveře, ale i jako dekoraci stolu.

Proutěný základ věnce přizdobený proutky vrby jívy - tzv. kočičkami. Proutěný základ věnce přizdobený proutky vrby jívy - tzv. kočičkami. Zdroj: LightField Studios / Shutterstock.com

Akční letáky