obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

K prořezávce stromů se hodí úzké motorové pily i dělený křovinořez

Na prořezávání stromů ve větších zahradách jsou ideální volbou malé motorové nebo elektrické pily disponující krátkou lištou kolem 30 cm a nízkou hmotností, která by neměla přesáhnout 5 kg.

Pily vhodné speciálně na prořez stromů mívají konstrukci přizpůsobenu účelu: Motorová jednotka je krátká na délku a rovněž úzká, abychom se při práci pohodlně dostali mezi větve.

Motory těchto pil mají objem kolem 35 cm³, což umožňuje poměrně svižné prořezávání i silnějších větví, aniž bychom tím zvyšovali spotřebu paliva.

pila na prožez větví pila na prožez větví Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pokud se rozhodneme pro pilu s elektrickým pohonem, vybereme takovou, která má podélně uložený motor. Špičku představují akumulátorové přístroje. Nejen proto, že nás obtěžují nižší mírou hluku, ale hlavně nepotřebují přívodní šňůru, která může být někdy při vylézání do korun stromů limitující.

Nabíjení dnes už není tak zdlouhavé jako dříve, akumulátor může být plně nabitý už za hodinu a půl. Potřebujeme–li aku pilu využívat často, pořídíme si ještě jeden záložní akumulátor, abychom mohli jeden používat a druhý nabíjet.

Křovinořez pilou

Originální řešení představuje křovinořez doplněný speciálními adaptéry. Jedním z nich může být i pila určená k prořezávání. Nemusíme s ní lézt do koruny stromu, má totiž dlouhou pohonnou tyč, takže můžeme všechnu práci obstarat ze země.

křovinořez s teleskopickým adaptérem křovinořez s teleskopickým adaptérem Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Poměr ceny a výsledného výkonu je velmi dobrý, neboť stroj můžeme používat po celou sezonu s různými nástavci.

Ceny

Křovinořezy s dělenou hřídelí a několika různými adaptéry nabízí například italská značka Active. Model Evolution 3.4, vybavený dvoutaktním motorem o objemu 29 cm³ a o výkonu 1,9 HP, vyjde na 10 500 Kč, nástavec vyvětvovací pily s lištou o délce 25 cm pak na necelých 6000 Kč.

Podobné zařízení najdeme i v nabídce firmy Stihl pod názvem Kombisystem. Základní jednotka s motorem o zdvihovém objemu 31,4 cm³ a výkonu 1,4 HP cenově vychází na 9500 Kč, vyvětvovací pila stojí 4290 Kč.

Z elektrických pil s podélně uloženým motorem představuje zajímavou volbu Dolmar ES 2140 A s výkonem motoru 2 kW a lištou dlouhou 40 cm, přičemž dovozce za tento výrobek požaduje 4310 Kč.

prořez větví lze provádět ze země prořez větví lze provádět ze země Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Z benzinových pil stejné značky stojí za povšimnutí malý model PS 3410 TH s motorem 34 cm³, výkonem 1,9 HP a lištou 30 cm, který stojí 10 800 Kč.

Podobně koncipovaný výrobek nabízí i Husqvarna pod označením T 425 — model má motor s objemem 25,4 cm³ o výkonu 1,3 HP, lišta má délku 25 cm. V internetovém prodeji jej můžeme sehnat za cenu lehce přesahující 8200 Kč.

Akumulátorová pila Stihl MSA 160 vyniká technickými vlastnostmi i jednoduchým ovládáním, ovšem vyšší pořizovací cena často atakuje hranici 15 000 Kč. Částku lze snížit výběrem levnějšího akumulátoru a nabíječky.

Foto Dolmar, Stihl a Shutterstock

Akční letáky