obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Kabelka pompadurka, kiwi koláč a přirozená zahrada

Konečně se zdá, že nám počasí ukazuje vlídnější tvář. Rádi trávíme víc času venku, hlavně na zahrádkách. Někdo dává přednost zahrádce u domu, jiný u vyhlášené restaurace. Nejen o zahrádce jsem pro vás připravila výběr návodů ze stránek MojeDilo.cz.

Madame de Pompadour se narodila v roce 1721 jako Jeanne-Antoinetta Poissonová. Když jí bylo devět let, vzala jí matka k věškyni, která jí předpověděla osud. Měla se stát metresou krále.

Matka se věnovala víc než dceři milencům, a tak raději poslala dceru do kláštera voršilek. Dívka se tam naučila psát, číst, oblékat se, šít a vyšívat. Později k tomu přidala ještě vznosnou chůzi, tanec, zpěv a kresbu. Nakonec získala vzdělání, jakého se v té době dostávalo jenom urozeným princeznám ve Versailles.

Jeanne byla velmi krásná, měla zlatohnědé vlasy, modré oči a velmi světlou pleť. Ve svých dvaceti letech se vdala. Strýček jí vybral za ženicha svého synovce Charlese Guillauma, kterému věnoval panství v Etiolles. Vedla hektický život, milovala zábavu a sex. Krále Ludvíka potkala na plese v únoru 1745. Od té doby se začali tajně scházet. Zamilovaný Ludvík pořídil své milé erb s titulem markýzy a koupil pro ni zámek Pompadour.

obrázek z archivu ireceptar.cz pompadůrka Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Díky představení královské rodině se z Madame de Pompadour potom stala oficiální králova metresa. Žila v paláci a snažila se zajistit zábavu svému králi. Hrála pro něho divadlo, zařizovala nové paláce, organizovala výlety a hostiny. Dokonce pro něho vymyslela i nový recept, rybí řízky z mořského jazyka, posypané lanýži a žampiony. Sexuální vášeň se ale pomalu z jejich vztahu vytrácela.

Šuškalo se, že Madame de Pompadour je nejkrásnější žena ve své době. Sexuálně byla ale chladná. Nedokázala se plně oddat milostným hrám a trpěla obavami, že ji kvůli tomu Ludvík opustí. Svoji frigiditu se snažila překonat, dokonce tomu přizpůsobila i stravu. Pila horkou čokoládu, jedla lanýže a celerovou polévku. Marně. Král jí dokonce nazýval „marceuse“, což je černá kachna, jejíž krev se nikdy nerozehřeje.

Původní vášeň se proměnila v hluboké přátelství. Král si zval do ložnice jiné mladé dívky, ona se věnovala jiným činnostem. Zasadila se o stavbu vojenské akademie, zajímala se o manufakturu na porcelán, podporovala vydání Encyklopedie. V pětatřiceti letech se stala vévodkyní a dělala společnost samotné královně.

Patnáctý duben 1764 byla květnová neděle. Pro Madam de Pompadour to byl poslední den jejího života.

V době, kdy pořádala pro svého panovníka bohaté hostiny, představila dámám také svůj vlastní nápad, malý váček na kosmetické drobnosti pro dámy. Byl vyrobený z hedvábí, bohatě zdobený a vyšívaný a nosil se zavěšený na předloktí. Pompadurka, jak se váčku začalo říkat, byla předchůdkyně dnešní kabelky.

Kiwi koláč

Lehký ovocný moučník je výborným osvěžením v teplých dnech.

HTML kód


Kiwi koláč

Přirozená zahrada

Potřebujete načerpat inspiraci pro uspořádání zahrady? Podívejte se na jednoduchou a přirozenou zahradu.

Akční letáky