Staré džíny: Použijte znovu nadčasový denim

Tašky, košíky, koberce, peněženky, obaly na deník, domácí trepky, deky a přehozy, povlak na polštář a pokračovat se dá do nekonečna. Denim je nejen pevná, nejčastěji modrá látka, ale je to materiál pevný a moderní. I sešívaná deka z rifloviny je pěkná a hodí se k narozeninám babičce, stejně jako náctiletým do pokojíku. Každá žena ale ocení tašku, kabelu, psaníčko nebo pouzdro na nějaké drobnosti. Z rifloviny vypadají krásně všechny!

Kde ale začít? Podívejte se na jednoduchý návod Oxi Antošové, která ví, co dělat.

Zdroj: Youtube

Vyberte dobrý střih, podšívku i nitě

Proč zrovna tento způsob a ne jiný. Často si můžete všimnout, že podobné střihy využívají prostě toho, že jsou džíny přes zadek dostatečně široké. Šmik, šmik, nohavice jsou pryč, zašít a když k tomu přišijete ještě nějaké ucho, je to. Jenže taková taška vypadá jako divně ustřižený zadek. S takovým výtvorem vaše vnučka rozhodně nikde neoslní. Proto je hezké materiál využít i s jeho kapsami, ale správně jej nastříhat, všít zipy a také nesmíte zapomenout na podšívku. Ta udělá z takové recyklované tašky opravdu stylový kousek dotažený do konce.

Podšívka je nelepší ze světlého materiálu, aby bylo dovnitř tašky dobře vidět. Kapes nedělejte mnoho, ale určitě alespoň jedna vnitřní zapínací na zip se hodí. Velmi hezké jsou světlé podšívky s tiskem, případně kontrastující barevné látky, které se budou hodit k barvě rifloviny.

Pokud nemáte šití na stroji v ruce, volte niť do barvy s riflovinou, ostřílenější si mohou dovolit klasickou hnědo rezavou nit jakou bývají šité džíny, případně opět jinou kontrastní barvu. Tam, kde se hodí, vyzkoušejte použití ozdobného šití, respektive různých stehů, které vám modernější stroje nabízí.

Dotáhněte džínovou tašku detaily a zdobením

Oslnivost výsledku vaší práce bude záležet nejen na péči, kterou si dáte s výběrem střihu a samotným zpracováním, ale také na stavu džínů před jejich použitím. Samozřejmě, že staré ošoupané rifle neudělají takovou parádu jako náročně zpracované džíny s pěknými detaily.

Na velkých taškách je horší materiál lépe rozpoznatelný. Když tedy zvolíte menší taštičky a peněženky nebo materiál zajímavě nakombinujete, ošoupání denimu bude méně patrné. Než začnete stříhat, pořádně si promyslete, jak by měl výsledek vypadat.

Nicméně konečný vzhled se dá ještě dotáhnout detaily. Mezi takové patří nášivky a nažehlovačky, výšivky, ale také například cvočky, kovové připichovací zdobení nebo odznáčky. Na riflovinu můžete rozhodně také malovat barvami na textil nebo nažehlovat termofolii. Na poutko riflí se dají jednoduše připevnit přívěsky, karabina nebo střapce. Krásně vypadají také bambule nebo krátká šňůra s dřevěnými korálky.

Související články

Zdroje: svetkreativity.cz, earth911.com