V houbaření se situace mění doslova každým dnem, a tak je jen velmi těžké nalézt návod, kam vyrazit takzvaně na jistotu. Jedno bychom si ale měli pamatovat.

Jde o zkušenosti dlouholetých houbařů, kteří z vlastní praxe potvrzují, že houby zvláště v sušších letech začínají růst přibližně týden až deset dní po vydatnějším dešti. Dříve prý nemá smysl pokoušet se o velký úspěch, zvláště v případě, že nejste zkušenými houbaři a sbíráte jen osvědčené hřibovité houby, v nichž se člověk téměř nemůže splést. 

Houbaření je zábava, ale měli bychom také znát základní pravidla. Prozrazuje je přednáška na youtube od České mykologické společnosti:

Zdroj: Youtube

Zapátrejte v paměti

Jak najít a předem vytipovat místa, která by vás podle všech předpokladů neměla zklamat? První a hlavní radou je vlastní zkušenost. Možná si vybavíte, kam jste chodili s rodiči. Bohužel, za dlouhou dobu se ale mohly podmínky výrazně změnit.

Proto ještě raději volte vzpomínky méně hluboké, případně si nechte poradit od souseda. I když se mnozí houbaři o svoje loviště neradi dělí, mohou přiblížit alespoň lokalitu, kde bývají spokojeni. Ani to ale samozřejmě ještě není záruka úspěchu. 

Sledujte houbařské mapy

V době internetu máme velkou výhodu v možnosti prostudování speciálních map, které nabízejí předpovědi růstu hub na základě odborných rozborů, vycházejících například z vláhových a teplotních podmínek v jednotlivých oblastech republiky.

Jednu takovou pro houbaře připravuje a pravidelně aktualizuje například Český hydrometeorologický ústav, ale existují i další weby, které obsluhují sami houbaři svými příspěvky s informacemi o aktuálních bohatších nalezištích. 

Sázka na největší jistotu

Kdybyste chtěli přece jen zkusit štěstí bez větší přípravy, pak je dobré si pamatovat, že houby “pro začátečníky” najdeme nejčastěji v listnatých, případně ve smíšených lesích. Dobré bude sledovat, kde rostou duby a buky v kontaktu s jehličnany.

Právě tyto lesy totiž poskytují nejlepší podmínky pro růst hub díky dostatku organické hmoty a zajištění vlhkosti. Nemusíte ani chodit příliš hluboko do lesa, mnohdy jsou výnosnější okraje lesů, paseky a místa s bohatou vegetací. 

Na déle neupravovaných místech

Houby také hledejte na okrajích lesních školek, případně tam, kde bývalo oplocené území s minimem zásahů do lesní půdy. Najdete-li nově upravený les vyčištěný od podrostů s pokácenými starými stromy, bude dobré poohlédnout se o kousek dále. Těžká technika, kterou lesníci pro takové práce používají, totiž s největší pravděpodobností na několik let podhoubí zcela poničila. 

Související články

Nemusíte hluboko do lesa

Houby tedy najdeme nejčastěji v listnatých a smíšených lesích, kde jsou stromy jako duby, buky a jehličnany. Tyto lesy poskytují ideální podmínky díky dostatku organické hmoty a vlhkosti. Oblíbené jsou také okraje lesů, paseky a místa s bohatou vegetací, kde se houby snadněji vyvíjejí.

Shrňme si to

Jak a kam se tedy vydat na houby, abyste se s největší pravděpodobností nevrátili s prázdnou? Nejprve se zeptejte internetu, kde jsou k dispozici vždy aktuální informace (například info.chmi.cz), a pak zamiřte na odborníky označené místo, kde máte největší šanci, že na nějakou tu houbu přece jen narazíte i za méně příznivých podmínek. A kdyby se ani potom nepodařilo naplnit košík, přesto bude jistě pomalá tichá procházka lesem osvěžující a nabije vás na další dny. 

Zdroje: globe24.cz, info.chmi.cz, www.nahouby.cz