Houby můžeme nejen sušit nebo nakládat do octa.
Zdroj: alicja neumiler / Shutterstock.com

V jaké části republiky jsou momentálně největší houbařské žně? Kam se vypravit?

Vysoké teploty a dostatečná vlhkost. Tyto dva faktory zaručují, že houbaři mají nyní doslova žně. Kam se na houby vypravit?

Zdroje: www.ohoubach.czwww.chmi.czwww.intersucho.czzpravy.aktualne.czhouby.naturatlas.cz

"Nečekal jsem, že to bude kdovíjaké a vzal jsem si jen menší košík. Ale hřiby dubové se rozhodly, že doženou, co zameškaly. Byla jich plná stráň." Takto se na diskuzním fóru stránky ohoubach.cz radoval novopečený majitel hřibů s přezdívkou Kraken. Ve svém komentáři odpověděl na otázku všech milovníků hub. Rostou?

Co houby potřebují

Růst hub obvykle kopíruje místa s vysokými srážkami. Dalším faktorem je ale také vlhkost půdy. Pokud je lokalita dlouhodobě suchá, i přes vydatný déšť houby nevyrostou. Kombinací srážkové mapy Českého hydrometeotologického ústavu a mapy sucha ČR si tak můžete lehce vyhodnotit, kde se houby s největší pravděpodobností aktuálně nacházejí.

Jak houby sbírat

Podhoubí je úžasný systém, který propojuje kořeny mnoha rostlin. Ty jsou schopné mezi sebou komunikovat a vyměňovat si živiny. Není divu, že se spousta houbařů bojí vyndat celou houbu z půdy a raději ji u země odřezávají. Podle mykolologa Petra Kohouta je to však zbytečné. „S podhoubím houbu nikdy nevyndáte, toho se nebojte. Podhoubí vždy zůstane v půdě. Doporučuji spíše vyndat celou houbu a jamku po ní zahrnout okolním opadem," vysvětluje.

Spousta houbařů bojí vyndat celou houbu z půdy a raději ji u země odřezávají. Podle mykolologa Petra Kohouta je to však zbytečné. Spousta houbařů bojí vyndat celou houbu z půdy a raději ji u země odřezávají. Podle mykolologa Petra Kohouta je to však zbytečné. Zdroj: Irene Libano/Shutterstock.com

Kam na houby

Podle předpovědi ČHMU nás až do konce měsíce čeká proměnlivé počasí. To znamená, že houby by měly stále růst.

Na houby v Praze a středních Čechách

Podle webu houby.naturalatlas.cz, kde si houbaři radí, kam na lov, je situace v Praze a středních Čechách nestabilní. Klíčová je totiž lokalita. „17.7. Brdy. Hostomice. Běštín. NIC!!!!,” stěžuje si paní Marta. V příměstských pražských parcích a lesích se však houby nalézt dají. Vyrazit můžete do Krčského lesa, Divoké Šárky, Stromovky nebo na Ládví. Zrovna zde našel houbař Dušan asi dvacet nečervivých babek.

Vysočina, Pardubicko a Královéhradecko

Vysočina potvrzuje, že je rájem houbařů. Lovci informují, že v lesích najdete kováře, hřiby, lišky, růžovky, praváky, holubinky i babky. Po kilech můžete sbírat houby i na Pardubicku a Královéhradecku. „Včera na začátku lesa, jen na půl hodinky a jeden plný koš. Hřiby, křemenáče, kozáci, babky a dvě bedly,” chlubí se se svým úlovkem Vendula.

Vysočina potvrzuje, že je rájem houbařů. Vysočina potvrzuje, že je rájem houbařů. Zdroj: encierro

Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Houbaři z Beskyd asi zažívají jednu z nejhorších sezón. „Směr Bumbálka, Masarykova chata, ani houbička. V lese sucho, asi jsem byla na špatné straně. Borůvčí u cest, v lese nizoučké, borůvky jen na zob,” komentuje svůj neúspěšný výlet na serveru houby.naturalatlas.cz Mary. S ní souhlasí i další nadšenci z Olomouckého kraje, kteří v poslední době navštívili Jeseníky.

Zlínský a Jihomoravský kraj

I když je Jižní Morava jednou z nejsušších lokalit u nás, i odtud si můžete odnést praváky, lišky, kozáky a růžovky. Houbaři podle aktuálních zpráv narazili i na oblíbené křemenáče, holubinky a babky. Stěžují si však na fakt, že jsou houby „ožrané“ od slimáků.

Liberecký a Ústecký kraj

Hřiby, křemenáče, modráci, suchohříbky, růžovky a babky. V Libereckém kraji se za poslední víkend rozjela sezóna naplno. V Ústeckém kraji je ale situace opačná. „V lese je to špatné, žádný růst, ani prašivky. Masáci teprve začínají, ale strašně málo. Hřiby a ostatní vůbec nic,” informuje své houbařské kolegy Vlastimil. Záleží však na dané lokalitě. „Dnešní odpolední houbaření. 1,5 hodiny téměř nic, pak jedno místo a radost pohledět," raduje se ze svého úlovku Martin Š.

Akční letáky