Letošní houbařská sezona je tady, což jste jistě zaznamenali díky smršti fotek, které se objevily na všech sociálních sítích. Pokud snad ke zkušeným houbařům nepatříte a nemáte svá oblíbená místa, máme pro vás pár tipů, jak vědět, kam přesně se vydat.

Jak správně sbírat houby? Na zajímavé tipy se podívejte na tomto YouTube videu na kanálu Josef Hasík: 

Zdroj: Youtube

Houbařská sezóna měla rychlý start

Letošní vývoj počasí přichystal všem vášnivým houbařům příjemné překvapení. Klima bylo a je tak příjemné, že už začala růst většina nejznámějších a velmi chutných druhů hub. V každé oblasti České republiky je to však vzhledem k počasí a konkrétní lokalitě samozřejmě trošku jinak. V některých oblastech se houby teprve začínají objevovat.

Skvělým pomocníkem je aktuální mapa

Pokud se tedy chcete vydat na houby na jistotu, využijte mapu, která vám podá informace o aktuálním pravděpodobném růstu hub na mapě stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Je každý den aktualizovaná a dostanete zde jasnou informaci o možném růstu hub na území celé naší republiky s ohledem na aktuální srážky a teploty.  

Kde teď rostou houby

Pokud se chcete vydat na houby v nejbližších dnech, zde je 10 top současných lokalit, kam se můžete vydat. Budete úspěšní v okolí Orlova u Příbrami, Velhartic, Kornatic, Mšena i Přelouče. Vyrazit můžete i do okolí Přelouče, Mostku, Protivanova, Horního Podluží a Kostelce nad Černými lesy.

Jak rychle houby rostou

Růst houby trvá průměrně 4, někdy až 6 až 7 dní. Většinu času je totiž houba pod zemí, kde se postupně vyvíjí, než vykoukne nad zem. Některé druhy hub dokáží během jednoho jediného dne vyrůst i o 10 cm. Pokud je teplé počasí a dlouhodobé období dešťů, houby pak rostou rychleji.

Jaké druhy momentálně rostou

V tuto chvíli se objevilo mnoho hub, které běžně rostou až o něco později. V lese jistě narazíte na oblíbené a známé houby jako například různé druhy hřibů. Rostou praváky, ale objevily se i kováře. Těšit se můžete i z voňavých kozáků a křemenáčů, babek, suchohřibů a holubinek.

Související články

Zdroje: www.info.chmi.cz, www.nahouby.cz, www.vyletnik.cz