O lysohlávky se zajímá i lékařská věda
Ač se o lysohlávkách v posledních letech hovoří také jako o drogách, které by bylo možné používat k léčbě psychických poruch a onemocnění, nejde o drogu, která by byla zcela neškodná a jednoduše uchopitelná. Administrativa odborníkem a specialistou v oboru psychologie či psychiatrie je na místě z minimálně čtyř důvodů. Psilocybin a psilocin jsou totiž velmi silné halucinogeny, které se někdy přirovnávají k LSD.
Množství halucinogenních látek v lysohlávkách značně kolísá, a proto případný uživatel nemůže tušit, jaké množství halucinogenu hodlá pozřít. Ani výlet do země barev a tvarů, ohýbání času i samotného vnímání světa kolem, není vždy zaručen. Zaleží totiž na duševním rozpoložení osoby i stavu prostředí, ve kterém se nachází. Stres, úzkost nebo nepříjemné okolí mohou naopak vyvolat velmi nekomfortní a děsivé stavy, čemuž se právě lékaři a specialisté v oboru mohou případně vyvarovat.
Lysohlávky, čepičatky a osmnáct let natvrdo
Dalším velmi závažným problémem je záměna. V našich podmínkách lysohlávky hojně rostou defacto v celé republice, a to především na okrajích lesů, v parcích, sadech či rumištích, stejně tak jako jedovatá čepičatka jehličnanová nebo sametovka vrásčitá. Čepičatka je navíc prudce jedovatá a způsobuje nejen zvracení a průjem, ale především poškozuje játra a bez včasného vyhledání lékařské pomoci má fatální následky. Záměna je možná i s několika dalšími nejedovatými druhy.
Čtvrtým důvodem je fakt, že i malé množství držení těchto hub je trestné. Malé množství je v tomto případě klasifikováno jako maximálně 40 plodnic, a i toto množství může být důvodem ke stanovení pokuty ve výši 15 tisíc korun. Pokud je množství vyšší, jde už o přechovávání a distribuci lysohlávek, které je trestáno sazbou od jednoho do osmnácti let.
Lákavý svět halucinací i skok z okna
Přestože naše vnímání různých drog není vždy zcela objektivní a málokdo dokáže do důsledků chápat nejen zdravotní, ale také sociální dopady drog a šmahem bychom mohli tvrdit, že existují mnohem horší a nepřírodní drogy, lysohlávky, houbičky čili magic mushrooms zatím nemají k legalizaci bránu otevřenou. Jejich konzumace je velmi významným rizikem a to především v kombinaci s jinými drogami a také alkoholem. Pod vlivem takového koktejlu jsou lidé schopni vyskočit z okna a nejen to.
Patrně „nejslavnějším“ případem ohrožení po konzumaci lysohlávek byl pokus o aktivaci protipožárního systému letadla a tím i vypnutí motorů během letu s osmdesáti pasažéry na palubě. O to se pokusil Joseph Emerson, který sice nebyl kapitánem letu, nicméně jako pilot mimo službu byl přítomen v kokpitu letícího stroje Alaska Airlines.
Katastrofě zabránil zásah posádky, která Emersona zastavila a okamžitě vykázala z kokpitu. Co následovalo po nouzovém přistání si asi každý dokáže domyslet. Během soudního přelíčení se ukázalo, že Emerson trpěl už v minulosti depresemi, požil lysohlávky společně s alkoholem a asi 40 hodin nespal. Podle svých vlastních slov se domníval, že zatažením za páku protipožárního systému se ze zlého snu probudí.
Zdroje: trebicsky.denik.cz, idnes.cz, abcnews.go.com