Pokud nepatříte mezi zkušené houbaře, věřte, že letošní sezona již opravdu začala. V případě, že nemáte svá oblíbená místa a nevíte kam na houby vyrazit, máme pro vás pár tipů, jak z této situace šikovně vyklouznout a vrátit se domů s pořádným houbařským úlovkem. Jak tedy zjistit, kde a které druhy hub zrovna můžete nasbírat?

Jaké houby teď rostou a můžete na ně v lese narazit? Zhlédněte aktuální video:

Zdroj: Youtube

Houbařská sezóna odstartovala naplno

Vášniví houbaři již letos nějaký ten úlovek doma mají, ti sezónní určitě během letních prázdnin jistě na houby vyrazí. V tuto dobu totiž roste většina těch nejznámějších a velmi chutných druhů hub. Pro jejich bohatý výskyt jsou důležité nejen klimatické, ale i půdní podmínky. Proto všem začínajícím houbařům, kteří neví kde a jaké houby sbírat, pomůže jistě pár dobrých rad.

Záleží na počasí a lokalitě

Dá se říct, že obecně startuje houbařská sezona většinou během měsíce června, ale v každé oblasti České republiky je to vzhledem k počasí a konkrétní lokalitě samozřejmě trošku jinak. Zatímco v některých částech se houby objevují již během dubna a května, v jiných oblastech se hub dočkáte až během měsíce srpna a určitě v září. Pokud se houbám daří, můžete je nacházet dokonce až do měsíce října či konce listopadu.

Využijte aktuální mapu ČHMÚ

Jestliže máte volný čas, chcete se vydat na houby a odnést plný košík, mrkněte na aktuální stav pravděpodobného růstu hub na mapě Českého hydrometeorologického ústavu zde:

www.info.chmi.cz

Mapa je velice užitečná a měl by ji znát každý houbař. Její aktualizace probíhá denně. Velice názorně dostanete informaci o možném růstu hub na území celé naší republiky s ohledem na aktuální srážky a teploty.

Kde rostou houby aktuálně 2023?

Kam teď vyrazit na houby? Mapa pravděpodobnosti růstu hub k počátku července napovídá, že úspěšní budete v jihovýchodních a středních Čechách a v celém severním pohraničí. Stejně tak můžete vyrazit do některých severních moravských oblastí. Momentálně se houby nevyskytují v okolí Pardubic a Hradce Králové, ani v oblasti moravské Vysočiny.

Je dobré vědět, jak rychle houby rostou

Jistě znáte známé pořekadlo, že „houby rostou jako po dešti“. Je pravda, že pokud je teplé počasí a dlouhotrvající období dešťů, houby rostou opravdu rychleji. Běžně však netrvá růst houby pouze 1 den, jak se mnozí domnívají, ale celý cyklus obvykle trvá průměrně 4, někdy až 6 až 7 dní. Převážnou část času je totiž houba pod zemí, kde se vyvíjí, než vykoukne na povrch. Některé houby dokáží během jednoho jediného dne vyrůst dokonce až o 10 cm.

Jaké druhy hub jsou momentálně nejčastější

V tomto období v lese nejspíše narazíte na oblíbené a poměrně známé houby jako například různé druhy hřibů, nejen praváky, ale i kováře a koloděje, stejně tak kozáky či křemenáče. Častý je také výskyt suchohřibů a babek, lišek a holubinek.

Související články

Zdroje: www.radimejak.cz, www.info.chmi.cz, www.houby.naturatlas.cz