Většina z nás jsou vášniví houbaři, kteří se houbařské sezóny nemohou dočkat. Aby však nadšení nevystřídalo hned zklamání, je dobré umět poznat, kdy se v lese vyskytuje plno hub a kdy naopak nenarazíte ani na jedinou prašivku. Na čem všem záleží růst hub a za jak dlouho je po dešti můžete v lesích očekávat?
I zkušení houbaři se mohou někdy splést, a proto se podívejte na video na YouTube, na kanálu TopTrendingCZ, kterých 10 nejjedovatějších hub roste na území České republiky:
Optimální podmínky
Houbám při růstu prospívají hned tři základní předpoklady, kterými jsou vlhkost, teplota a vláha. Někdy však ani počasí nezajistí ideální prostředí pro růst hub, což může nastat v jakýkoliv sezonní měsíc. Vhodná teplota pro houby se pohybuje v rozmezí od 10 do 25 °C. Takovéto výkyvy teplot s dostatečnou vlhkostí tak započnou proces růstu hub, na který všichni netrpělivě čekají.
Vliv úplňku na houby
Mimo předchozích podmínek mohou být houby pozitivně ovlivňovány rovněž momentální fází měsíce. Mezi houbařskými nadšenci se totiž traduje, že nejvíce hub bývá za úplňku. A proč právě v této fázi? Je to z důvodu většího množství světla, které houby k růstu také vyžadují.
Několikadenní růst
Prvotní známkou, že začnou růst houby, jsou přívalové deště. Nemůžete ale čekat zázraky hned druhý den. I houba potřebuje pár dní na to, než se z ní vyklube sběratelský kousek. Zpravidla můžete houby sbírat až za 8-12 dní po dešti. V případě sucha se však tato doba může prodloužit až na 4 týdny.
Ráno za svítání
Většina lidí chodí na houby za brzkého rána, aby byli v lesích jako první. Pokud vyrazíte až odpoledne, z hlediska růstu hub to nemá vůbec žádný vliv. V letních měsících, kdy jsou lesy plné houbařů, je dobré vyjít co nejdřív, poněvadž jiní mohou dřív vše vysbírat. Na podzim ale už není bezprostřední nutnost být ranním ptáčetem, jelikož málokdo ví, že houbařská sezona ještě neskončila, což je jistá výhoda!
Stromy a jejich houby
Jakmile se vydáte do lesa s proutěným košíkem nebo látkovou taškou, podle druhů stromů můžete vyhledávat určité houby. Většina hub totiž spolupracuje s kořeny stromů, se kterými si navzájem předávají živiny a vláhu. Pod modřínem tak najdete klouzky sličné, pod lípou nebo v travinách roste hřib koloděj a pod dubem hledejte zase stejnojmenný hřib, hřib dubový. Také břízy mají své oblíbence, a to kozáky a křemenáče.
Zdroje: limero.cz, houby-rostou.cz, living.iprima.cz