Už nějakou dobu se s nimi pravděpodobně setkáváte na stránkách našeho časopisu, najdete je ale třeba i na reklamních letácích, informačních tabulích nebo třeba jako jednu možnost internetové platby.

A možná už je běžně používáte nebo zatím jen oťukáváte, co to vlastně je. QR kódy rozhodně nejsou nic děsivého ani nejde o složitou technologii, kterou byste se učili ovládat několik dní. Naopak vám dokáže v mnohém usnadnit fungování v online světě.

Co to je?

Speciální kód, který má tvar čtverce a může trochu připomínat divně rozsypaný obrázek. Kolem QR kódu je vždy volné místo. Samotný kód tvoří takzvané detekční vzory, které jasně říkají, v jakém směru se mám kód přečíst – a proto ani nevadí, když ho načítáte třeba trochu našikmo nebo máte telefon otočený vzhůru nohama.

Generuje ho speciální program v počítači nebo telefonu, a zakóduje do něj například odkaz k internetové platbě nebo na užitečnou webovou adresu. Zkratka znamená anglické „quick response“, tedy doslova „rychlá odpověď“ a tou přesně QR kód je. QR kódy mají celkem 40 velikostí – verzí, podle toho, jak složitou informaci nesou. Podle toho také obsahují větší nebo menší množství černých a bílých čtverečků. Ty černé přitom odpovídají v počítačovém programu jedničce, bílé čtverečky nule.

Jak se používá?

Opravdu jednoduše. Nutně k tomu potřebujete jenom chytrý telefon, právě pro ně jsou totiž QR kódy vymyšlené. Pokud máte iPhone, stačí vám otevřít aplikaci fotoaparát, namířit ho na kód, jako byste ho chtěli vyfotit (nic ale nemačkáte) a až se aplikace zeptá, jestli chcete otevřít odkaz, jen to potvrdíte.

Pokud máte telefon s operačním systémem Andriod (což jsou téměř všechny ostatní), budete si muset nejspíš na začátku naistalovat čtečku QR kódů. Najdete ji na stejném místě, kde si stahujete ostatní aplikace. Nejdřív ale telefon pořádně prohledejte, protože je možné, že už v sobě čtečku staženou má. Následující postup je úplně stejný.

Malinko jiné je to v případě plateb přes QR kód. V tom případě se musíte nejdřív přihlásit do svého mobilního bankovnictví, tam najít záložku QR kód a pak už zase jenom namíříte a pohodlně platíte – tedy nemusíte vyplňovat žádné údaje.

V čem je to dobré?

Pokud jde o kód, který směřuje k nějaké informaci nebo internetové stránce, ušetří vám čas i „klikání“. S kódem totiž otevřete přímo to, co potřebujete, nic nehledáte, jen povolíte prohlížeči v telefonu, aby odkaz otevřel. Navíc se tím zmenšuje prostor pro chybu – QR kód je přesná a bezchybná cesta k cíli.

K čemu se to používá?

QR kód je praktický ve chvíli, kdy by vyhledávání nebo opisování přesné adresy bylo příliš složité, případně v okamžiku, kdy má v sobě zabudované větší množství informací, které vy tím pádem nemusíte zadávat do internetového bankovnictví zvlášť– číslo účtu, částku a nedejbože ještě variabilní číslo.

Konkrétních možností použití je spousta, ale pro běžného uživatele jsou v tuhle chvíli zajímavé třeba v následujících situacích:

Doplňující informace například pro turisty

QR kódy často najdete třeba na informačních panelech naučných stezek nebo u památek. Po načtení se pak dostanete na web s informacemi, které by se na panel nevešly, nebo by třeba každého nezajímaly. Nemusíte si tak dohledávat informace z několika dalších zdrojů. Někdy slouží QR kód jako nápad na další výlet. Na místech, kde se prodávají turistické známky, si pak často můžete přehrát v Audiobedekru příběh daného místa nebo památky. A stejně používáme QR kódy i v Receptáři – vždy vás dovedou přímo ke zdroji nebo odkážou na další zajímavé stránky.

Chytřejší aplikace

Zákaznické kluby, věrnostní karty, šikovné aplikace obchodů nebo organizaci. K těm všem se dnes můžete dostat rovnou přes QR kód. Stáhnete je rychle a s jistotou, že jde o to, co hledáte. Případné konto nebo zákaznický účet už pak vytvoříte stejně, jako byste vyplňovali jiný formulář na internetových stránkách, protože právě na ně vás QR kód pošle.

Snadné platby

Pokud nakupujete na internetu, přijde vám občas v e-mailu s platebními údaji právě QR kód, případně na nej narazíte hned na stránce během placení. V takovém případě musíte otevřít internetové bankovnictví, kód načíst, a aniž byste něco opisovali, načtou se platební údaje přímo do formuláře. Ještě zajímavější ale je, že můžete stejným způsobem platit nejen obchodům, ale i fyzickým osobám. Třeba když jedete ve velké skupině autobusem a jeden platí hromadnou jízdenku, během pár zastávek můžete rozpočítanou částku poslat jednotlivě zpátky. Nebo když si od někoho kupujete sekačku z druhé ruky.

Ale stejně tak, pokud ji budete prodávat. Možnost vygenerovat vlastní QR pro platbu totiž nabízí většina bank. Potřebovat budete opět internetové bankovnictví, v něm najdete příslušnou záložku – Komerční banka ji má například označenou jako Zaplať mi, Česká spořitelna a další banky nabízejí jednoduše „vytvořit QR kód“. Aplikace pak automaticky načte vaše platební údaje a vám stačí jen zadat potřebnou částku. Následně se vygeneruje QR kód a kupující vám přes něj rychle a spolehlivě zaplatí, aniž byste mu museli dávat jakékoli jiné údaje.

Související články

Zdroj: časopis Receptář